<p>Eric Lomax könyv alakban megjelent visszaemlékezései, vagyis igaz történet alapján forgatta Jonathan Teplitzky rendező A háború démonjai című filmjét. A történet a szerző kegyetlen háborús megpróbáltatásait meséli el. A második világháborúban Eric Lomax angol tisztként több katonatársával együtt japán hadifogságba esett, és részt vett a „halálvasút” építésében.</p>
A halálvasút túlélői és áldozatai

TALLÓSI BÉLA
A film felvételeinél Eric Lomax még jelen volt – tanácsaival segítette is az alkotókat. A világpremiert azonban már nem élte meg, a felvett anyag vágásán dolgoztak, amikor 93 éves korában elhunyt. Jelenlétének, „bábáskodásának” is köszönhető talán, hogy az elkészült mozgóképes alkotás hiteles, autentikus, zsigerekig ható, nagystílű mozi lett.
A film története jóval a háború után kezdődik. Eric Lomax (Colin Firth) a vonatok és a vasút szerelmese. Egy utazás során, egy vasúti fülkében találkozik Pattival (Nicole Kidman), aki szintén nagy utazó. Közös szenvedélyük annyira közel hozza őket, hogy hamarosan egymáshoz kötik az életüket. A kezdeti felhőtlen boldog napokat Eric furcsa viselkedése zavarja meg. Zavart megnyilvánulásai pokollá teszik a házaspár mindennapjait. Patti elhatározza, hogy kideríti, mi rejlik párja magatartása mögött. Ám mivel a férfi makacsul hallgat, Patti felkeresi férje régi barátját, Finalyt (Stellan Skarsgard), aki mesélni kezd, és felfedi a múlt embertelenségeit.
Együtt katonáskodtak a brit seregben, s több társukkal Szingapúrban hadifogságba estek. A japánok Thaiföldre szállították őket, ahol kényszermunkát végeztek a halálvasút, vagyis a Burma–Sziám vasútvonal építésén. Mérnökként néhányan – köztük Eric Lomax – kivételes helyzetben voltak. Nagy titokban sikerült összeállítaniuk egy rádiókészüléket, amelyen az angol híreket hallgatták a szövetségesek győzelmeiről. Ez tartotta bennük a lelket.
Fogvatartóik leleplezték titkos rádiózásukat, s mivel Eric Lomax magára vállalta a felelősséget, hogy társait mentse, kegyetlen kínzásoknak vetették alá. A fiatal Lomax életrekeltője, Jeremy Irvine színészként döbbenetes átéléssel viseli a brutális fizikai kínzásokat. A kihallgatásokat Nagase (Tanroh Ishida) tolmács vezette, aki szinte kegyetlenebbül bánt a fogollyal, mint a tisztek. A háború után azonban, mivel „csupán” tolmácsként vett részt a kihallgatásoknál és kínzásokban, nem ítélték el háborús bűnösként.
A volt hadifogolytábor helyén később múzeumot alakítottak ki. Nagase (itt már Hiroyuki Sanada alakítja) alkalmazottként, jó pénzért, turistákat vezet, s nekik mesél a helyszínen történt embertelen bánásmódról. Ide érkezik Eric Lomax, hogy volt kínzójával szembenézve leszámoljon a múlttal. Kegyetlen, szívet tépő találkozás ez, amelynek a tétje a bosszú vagy a megbocsátás. Eric Lomax azt mondja volt fogvatartójának, hogy valamikor a gyűlöletnek is véget kell érnie. Döntése mérhetetlen emberi nagyságról tanúskodik.
Kegyetlenül kemény a film. Tele van lelkileg nehezen elviselhető pillanatokkal. Felejthetetlen, a nézőben is maradandó nyomot hagy az a brutalitás, ami megjelenik ebben a drámában. Jellempróba is a néző számára, vajon hogyan reagálna hasonló helyzetekben. Egyben szembenézés a megbocsátás hihetetlen nemes gesztusával.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.