<p>Harmincöt évvel első kiadása után újra megjelent Phil Collins bemutatkozó szólólemeze, a Face Value. A Genesis frontembereként és dobosaként is ismert előadó dupla CD-n, extrákkal elérhető anyaga a Warner/Atlantic kiadásában egy gyűjteményes sorozat első darabja.</p>
35 év után újra megjelent Phil Collins első szólólemeze
A korábban hosszú éveken át magánéleti gondokkal, az alkohollal, depresszióval, valamint nyaki idegproblémákkal küszködő világhírű zenész a jelek szerint visszanyerte régi energikusságát és az újrakiadás-sorozat mellett friss albumot, valamint egy önéletrajzi könyvet is tervez a közeljövőre.
A 65. születésnapját nemrég betöltött brit Collins a progresszív rock egyik legfontosabb zenekara, a Genesis dobosaként vált ismertté a hetvenes évek elején, majd miután Peter Gabriel énekes kilépett, 1975-től ő lett a csapat hangja is. A Genesis 1980-tól fokozatosan könnyedebb, poposabb irányba indult, ami a szélesebb közönség köreiben is világhírűvé tette az együttest.
Phil Collins éppen a változások hajnalán, 1979-ben döntött úgy, hogy kipróbálja magát szólóban is, a bemutatkozó anyag, a Face Value 1981 februárjában jelent meg és utólag nézve mintegy megelőlegezte a Genesis áttörését, későbbi stadionzenekarrá fejlődését. A sokszínű anyagon vannak progresszív rockos szerzemények (ilyen például a Hand in Hand), akad szerelmes dal (a nyitószám In the Air Tonight), bluesos (The Roof Is Leaking), "egyszálzongorás" (You Know What I Mean), funkys (Behind the Lines), sőt jutott egy Beatles-feldolgozás is (Tomorrow Never Knows). Az anyagon olyan kiválóságok működtek közre, mint Eric Clapton, Daryl Stuermer, a Genesis turnégitárosa vagy L. Shankar indiai születésű amerikai hegedűs.
A Face Value óriási siker lett, vezette a brit és kanadai albumlistát, és napjainkra több mint 10 millió példány fogyott belőle világszerte. Öt kislemezdal jelent meg az anyagról, közülük a már említett In the Air Tonight lett a legnagyobb sláger: ihletője Collins első feleségével, Andreával zátonyra futott viszonya volt.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"218528","attributes":{"alt":"","class":"media-image","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
A zenész az elmúlt húsz évben ritkán aktív Genesis és a sikeres filmzenék (a Tarzan betétdaláért 2000-ben Oscar-díjat is kapott) mellett 2010-ig további hét szólóanyagot készített, begyűjtött hét Grammy-díjat. Eddigi utolsó stúdióanyaga, a Going Back soul klasszikusokat dolgozott fel.
A Face Value számos érdekességgel egészült ki a most kezdődött újrakiadás-sorozathoz. A bónusz CD-re felkerült két olyan szám demója, amelyet Collins eredetileg a Face Value-ra szánt, később mégis az 1980-as Duke című Genesis-albumra került. Ilyen a Please Don't Ask és a Misunderstanding, több más dalé mellett utóbbi koncertverziója is szerepel a 2016-os kiadványon. Hallható a bónusz CD-n az Against All Odds demója is - ez 1981-ben lemaradt a Face Value-ról, aztán három évvel később az Esélylesők című film betétdalaként az énekes első slágerlista-vezető kislemeze lett.
A zenész öniróniája jól látszik az általa kitalált új lemezborítón is: az őt ábrázoló fotón a póz az eredeti maradt, csak éppen a mai, 35 évvel idősebb Collinst ábrázolja.
A Take A Look At Me Now Collector's Edition című Collins-gyűjteményben másodikként az 1993-as Both Sides is napvilágot látott és hamarosan érkezik a Hello I Must Be Going (1982) és a Dance Into the Light (1996). A lemezeket Magyarországon a Magneoton/Warner forgalmazza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.