Zöld utat kapott a Galileo-program

Brüsszel. Megtalálták a pénzt, majd hosszas alkudozás után, Spanyolország tiltakozása ellenére az unió tagállamainak közlekedési miniszterei a múlt pénteken megállapodtak abban, hogy folytatják a Galileo műholdas helymeghatározó rendszer fejlesztését.

Az volt a legfontosabb, hogy a tagállamok egyezségre jussanak abban, honnan teremtik elő a Galileo fejlesztéséhez szükséges, összesen még mintegy 2,4 milliárd eurót. Az egyezség szerint az összeg nagy része a mezőgazdasági költségvetés fel nem használt maradványkeretéből származik majd. A szakminiszteri megállapodást sokáig gátolta, hogy Spanyolország új követeléssel állt elő: a kivitelezésben korábban közvetlenül érintett nagy tagállamként Olaszországhoz és Németországhoz hasonlóan egy irányítóállomást szeretett volna magának. Ezt a kérését péntek délután csak félig-meddig hagyták jóvá, olyan kompromisszummal, hogy a spanyol bázis csupán egyetlen részterületen, a katasztrófavédelemben műkö?dik majd. Madrid ezért – egyedüliként – nemmel szavazott.

Azért kellett mindenképpen közösségi forrást találni a program finanszírozásához, mert a koncessziós szerződésről folytatott tárgyalások, amelyek az infrastruktúra kifejlesztését és üzemeltetését a magánszektor kezébe helyezték volna, idén tavasszal elakadtak. Egyszerűen fogalmazva: a magánszektor azért vonult ki a programból, mert úgy ítélte meg, hogy a befektetett tőke nem térül meg elég gyorsan. Ezért javasolta az EB, hogy a Galileo kiépítési szakaszának teljes költségét a közösből fizessék. Egyébként a beruházás összköltsége 3,4 milliárd euró.

Jacques Barrot közlekedési biztos pénteken, még a megállapodás előtt bejelentette: „képesek vagyunk 2013-ig üzembe helyezni a Galileót és számos szolgáltatást nyújtani az európaiaknak”. A 24 000 km magasságban keringő, 30 műholdból álló navigációs rendszert – amely az amerikai GPS párja és riválisa is kíván lenni – az eredeti tervek szerint 2009-től kellene működtetni, 2012-től pedig már valamennyi műholddal. Eddig azonban mindössze egyetlen műholdját állították pályára. A Galileo-rendszer alkalmazási lehetőségeinek száma végtelen. Hasznot hoz majd a biztonságos és hatékony közlekedés minden területén (légi, tengeri, közúti, vasúti, sőt még a gyalogos közlekedésben is), a krízisek és vészhelyzetek kezelése során, valamint a különböző kereskedelmi ágazatokban is (mezőgazdasági tevékenység, az online pénzügyi tranzakciók biztonsága, az elektromos áram optimális elosztása stb.).

A Galileót tehát civil felhasználásra tervezték. Szakértők szerint a Galileo és az amerikai GPS együttes használata világszerte javítja majd a navigációs és helymeghatározó szolgáltatások megbízhatóságát, elérhetőségét. A gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy a vevőkészülék használója a több műholdról érkező jelek vételével nagy pontossággal és minden pillanatban meg tudja határozni a helyzetét.

Még néhány érdekesség: a 30 műhold három különböző pályán kering a Föld körül. Valamennyi műholdra atomórát szerelnek majd, így az idő mérése rendkívül pontos lesz. A Galileo két előnyét szokták emlegetni a szakemberek: 1. folyamatos és garantált jelet biztosít, 2. két méteres pontosságú helymeghatározást tesz lehetővé, a GPS közel tíz méteres pontosságával szemben. Ez lehetővé teszi a meglévő szolgáltatások javítását, illetve újak kialakítását. (mti, s, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?