<p>Nagy veszélyeket rejt magában, ha az emberek és a társadalmak továbbra is közönnyel szemlélik a gyűlölet és az iszlám radikalizmus terjedését a világban - hangoztatta Milos Zeman cseh köztársasági elnök vasárnap a nyugat-csehországi Terezínben a második világháborús náci terror áldozatairól szóló megemlékezésen.</p>
Zeman a társadalmi közöny veszélyességére hívta fel a figyelmet
Kifejtette: míg a múlt század negyvenes éveiben a fajgyűlölet osztotta meg a társadalmakat, napjainkban vallási gyűlölet kezd teret nyerni a világban.
"Ez a gyűlölet újra két csoportra osztja az embereket: hívőkre és hitetlenekre, ez utóbbiak közé azok tartoznak, akik nem osztják az Iszlám Állam ideológiáját" - jelentette ki Zeman a megemlékezésen.
Az iszlamisták azon igyekezetére, hogy a középkorba vigyék vissza a társadalmakat, Zeman szerint nemcsak tüntetésekkel és tiltakozásokkal, hanem sokkal határozottabb lépésekkel kell reagálni. Úgy vélte: erre annál inkább is szükség van, mert az iszlamistákhoz a nyugat-európai fiatalok ezrei csatlakoztak.
"Szeretném, ha megtalálnánk a bátorságot a közönyről, a félelemről való lemondásra, és nem hangoztatnánk azt, hogy nálunk még nincs erről szó, még nincs ilyen veszély" - szögezte le Zeman. Hozzátette: a radikális Iszlám Állam katonai kiképzőközpontjai és táborai ellen határozottan és aktívan fel kell lépni.
Terezín a 18. század végén a monarchia katonai erődjének épült és a poroszok elleni védelemre szolgált. Az egykori Nagy-Erőd területe ma a város területe, míg a Kis-Erőd ma nemzetközileg számon tartott fontos holokauszt emlékhely.
A II. világháború idején a terezíni Kis-Erődben, amelyet a náci Németország munkatáborként működtetett, összesen mintegy 144 ezer zsidó fordult meg. Többségük, mintegy 118 ezer, az auschwitzi megsemmisítő táborban végezte. A tábor melletti Gestapo-központban mintegy 30 ezer embert kínoztak halálra. Terezínben 1100-1200 magyarországi zsidót tartottak fogva, kétharmaduk szintén Auschwitzban végezte.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.