Kartúm/Kampala. Helikopterbalesetben tegnap meghalt John Garang szudáni első alelnök, volt lázadóvezér. A fővárosban ennek hallatán zavargások törtek ki, halottak is vannak.
Zavargások törtek ki John Garang halálhíre nyomán
Garang a Szudáni Népi Felszabadító Mozgalom (SPLM) nevű dél-szudáni lázadó szervezet vezetője, aki a 21 éven át tartó polgárháborút lezáró januári békemegállapodás értelmében lett az afrikai ország első alelnöke július 9-én. Ugandából tartott hazafelé, amikor gépével elvesztették a kapcsolatot. A hivatalos közlemény szerint a helikopter a rossz látási viszonyok miatt nekiütközött a Szudán déli részén húzódó Amatondzs hegyláncnak. Az alelnök hat kísérője, valamint a helikopter héttagú személyzete is életét vesztette. Az Omar el-Besir szudáni elnök által aláírt kommüniké hangsúlyozta: Garang halála nem vet véget a szudáni békefolyamatnak, sőt erősíti az elszántságot, hogy végigmenjenek azon az úton, amelyet az alelnök és társai elkezdtek. Besír az alelnök halála miatt háromnapos országos gyászt rendelt el.
Salva Kiir Mayardit, az SPLM helyettes vezetője közölte: a mozgalom egységes marad, és továbbra is kitart a békefolyamat mellett. Nyugalomra szólította fel a szervezet tagjait és az egész szudáni népet. Ennek ellenére zavargások törtek ki Kartúmban, ahol alig egy hónapja a volt lázadóvezért egymillióan fogadták hősnek kijáró ünnepléssel. Több ezer dél-szudáni áramlott a főváros utcáira, rátámadtak szinte mindenkire, aki arab kinézetű volt, üzleteket, gépkocsikat törtek és fosztogattak. Több helyütt lövések is hallatszottak, s ugyancsak szemtanúk szerint halálos áldozatok is vannak. A rendőrség nagy erőkkel vonult ki az utcákra, hogy megfékezze a feldühödött tömeget, de nem járt eredménnyel. Öszszecsapásokról érkezett jelentés Dél-Szudán egyik legnagyobb városából, Dzsubából is. A dárfúri lázadók egyik vezetője azt mondta, nem baleset volt Garang halála, hanem „egy nagy összeesküvés következménye”. (MTI, t)
Demokráciáról álmodó lázadóvezér
John Garang ezredes esküdt ellensége volt az iszlám törvénykezésnek, a sariának és egy olyan demokratikus laikus állam létrehozásán fáradozott, amelyben több népcsoport is békében megfér egymással. 1943-ban vagy 1945-ben délen, a keresztény hitre tért dinkák földjén született. 1981-ben közgazdasági doktori címet szerzett az USA-ban az iowai egyetemen, majd visszatért Kartúmba, ahol a katonai akadémián és az itteni egyetemen is tanított. A kartúmi kormánnyal kötött békeszerződése vetett véget a dél-szudáni, 21 éve tartó polgárháborúnak, de nem tudta lezárni a nyugat-szudáni Darfúrban dúló konfliktust, amely 2003-ban kezdődött, és mostanáig 2 millió embert tett földönfutóvá. Garang ígéretet tett arra, hogy ennek a belharcnak is véget vet. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.