Washington aggódik: Kínaiak vették meg a Waldorf Astoriát

Washington |

<p>Az amerikai kormány biztonsági szempontból meg fogja vizsgálni a New York-i Waldorf Astoria Hotel kínai vevőnek történt eladását - írta keddi számában a The Washington Times című napilap.</p>

Múlt héten jelentették be hivatalosan, hogy a kínai Angbang biztosítócsoport 1,95 milliárd dollárért megvásárolta a szállodát. A rekordösszegű hotelvásárláskor közölték, hogy a szállodán, amely további 100 évig még a Hilton Worldwide kezelésében marad, jelentős felújítást hajtanak majd végre.

Washington szerint az adásvétel hatással lehet a Waldorf és az amerikai kormány közötti hagyományos együttműködésre. Ennek keretében a hotel 41. emeletén található az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének rezidenciája, de az ENSZ Közgyűlés ülésszakának szeptemberi általános vitája idején itt száll meg az amerikai elnök is, a State Department ilyenkor Washingtonból áttelepülő diplomatái számára pedig két teljes emeletet szoktak kibérelni.

Az amerikai külügyminisztérium rutinszerűen arra figyelmezteti a Kínába utazó hivatalos személyeket és üzletembereket, hogy kommunikációjukat a beleegyezésük és tudtuk nélkül megfigyelhetik, a személyes tárgyaikat pedig átkutathatják. A kormányzatnál a New York-i szálloda felújításának terve, különösen a kínai kibernetikai kémkedés kiterjedtségének ismeretében aggályokat váltott ki. A lap szerint az adásvétel körülményeinek vizsgálata nyomán az is felmerülhet, hogy a kormányzat nem hosszabbítja majd meg az ENSZ-nagykövet rezidenciájára vonatkozó, jövőre lejáró, egyébként jutányosnak tartott lízingszerződést.

A Waldorf Astoriáé nem az első kínai vonatkozású adásvétel, amelyet aggodalommal fogadtak az Egyesült Államokban. A kongresszus ellenállása is hozzájárult ahhoz, hogy 2005-ben megbukott az Unocal olajtársaságnak a kínai NNOOC általi felvásárlása. Tavaly a törvényhozásban meghallgatásokat tartottak a Smithfield Foods húsipari vállalatnak Shuanghui International Holding által 4,7 milliárd dollárért történő felvásárlása miatt.

Tavaly 13 milliárd dollárral rekordot ért el az amerikai gazdaságba történő közvetlen kínai beruházások értéke. 2012-ben az ázsiai országból érkező befektetések értéke ennek a fele volt. A kínai vásárlók elsősorban az élelmiszeripari, az energetikai és az ingatlanpiacon aktívak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?