A projekt tudományos érdekeket szolgál.
VIDEÓ: 11 ezer méter mély lyukat fúr Kína – a Föld „titkait“ tervezik feltárni
Kína megkezdte a világ legmélyebb aknájának kiásását, amelynek befejezése után annak mélysége a 11 100 métert is eléri majd. Az ázsiai ország célja bolygónk azon területeinek feltárása, amelyek mélyen a felszín alatt helyezkednek el – írja a The Guardian.
A fúrást június 6-án, kedden kezdték meg a szakértők a sivatag közepén a Tarim-medencében, Kína északnyugati, Hszincsiang nevű régiójában. A 11 100 méter mélyre tervezett keskeny akna több mint 10 kontinentális rétegen hatol majd át, és eléri a földkéreg azon részét is, amelynek életkorát 145 millió évre becsülik. A projektet 457 napon belül tervezik befejezni.
China is drilling a 10,000-meter deep hole into Earth's crust https://t.co/Ki6oYEh6jc— Bloomberg (@business) June 1, 2023
A projekt lehetővé teszi majd a tudósok számára, hogy tanulmányozzák a Föld fejlődését és belső szerkezetét. A kapott adatokat a teljes projektet vezető China National Petroleum Corporation a későbbi geológiai kutatásokhoz a tudósok rendelkezésére bocsátja.
A kínaiak által tervezett fúrógép több mint 2000 tonnát nyom, és akár 200 Celsius fokos hőmérsékletet is kibír, ami hasznos, tekintve hogy a Tarim-medence az egyik legmelegebb és legszárazabb terület az egész országban.
(refresher.sk, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.