Washington. Az Egyesült Államokban lényegében szeptember 11. óta folyik a vita arról, hogy hibáztatható-e – és ha igen, mennyiben – a washingtoni kormányzat vagy az amerikai hírszerzés azért, mert képtelen volt megelőzni a terrorakciót. Ez a vita az elmúlt két napban vált különösen hevessé.
Védekezésre kényszerül a Bush-kormány
Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó. A terv állítólag ott volt az ő asztalánReuters-felvétel Az NBC amerikai tévétársaság egyesült államokbeli és külföldi forrásokra hivatkozva csütörtök este – nálunk tegnap hajnalban – jelentette: két nappal az USA ellen végrehajtott terrortámadások előtt George Bush amerikai elnök elé terjesztették az al-Kaida terrorszervezettel szembeni világméretű fellépés részletes tervét. Bushnak azonban a szeptember 11-i terrorcsapások előtt már nem volt lehetősége az okmány aláírására. Az említett terv tartalmazta az Oszama bin Laden-féle terrorszervezet ellen megvívandó háború minden lehetséges vonatkozását, kezdve a diplomáciai erőfeszítéseken, egészen az afganisztáni hadműveletekig – közölte az NBC, azonban a forrásait nem nevezte meg. Minthogy a nemzetbiztonságra vonatkozó elnöki utasítások nagymértékben megegyeztek azokkal a háborús tervekkel, amelyeket szeptember 11. után a gyakorlatban is megvalósítottak, az USA képes volt igen gyorsan reagálni a merényletekre. A terv szerint Washington más országokat is fel kívánt szólítani arra, hogy működjenek közre a terrorizmus elleni harcban. Hasonlóképpen célja volt a tervnek az is, hogy fagyasszák be világméretekben az al-Kaida pénzügyi eszközeit. Titkos műveletek megkezdését is előirányozták a terrorhálózat ellen mintegy hatvan országban. Tervezték továbbá, hogy a tálibok radikális iszlám rendszerét Afganisztánban rábírják bin Laden kiadatására. Az NBC szerint washingtoni tisztségviselők nem feltételezik, hogy Bushnak meg lett volna a lehetősége az okmány beható tanulmányozására. A terv azonban ott volt Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó asztalán. Ezt követően Rice asszony kijelentetette: azon adatok alapján, amelyek tavaly nyáron az amerikai illetékesek rendelkezésére álltak, nem lehetett feltételezni, hogy a terroristák mintegy pusztító rakétaként akarják felhasználni, a kiszemelt célpontokra vezetni a repülőgépeket. Dick Cheney alelnök ugyancsak csütörtökön arról beszélt, hogy újabb, pusztító terrortámadás következhet be az Egyesült Államok ellen, és hogy felelőtlenség a demokrata párti politikusok részéről, ha bírálják a Fehér Házat a szeptemberi terrorcselekményeket megelőző időszakban szerzett figyelmeztető értesülések kezelési módja miatt.
Pár hete beszámolt róla a világsajtó: az FBI egyik ügynöke már 2001 nyarán felhívta felettesei figyelmét arra, hogy közel-keleti személyek amerikai pilótaiskolákba iratkoztak be. Szerdán Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője elismerte, hogy az amerikai hatóságok kaptak olyan titkosszolgálati jelzéseket, miszerint Oszama bin Laden terrorhálózata amerikai repülőgép elrablására készülhet. Az információk Fleischer szerint „hagyományos géprablás” tervére utaltak. A kongresszusban azonban a demokrata ellenzék hangosan szorgalmazta, hogy vizsgálják ki a történteket, azt, hogy megfelelő volt-e a hatóságok eljárása. Cheney kijelentette: vigyázni kell arra, hogy semmilyen vizsgálódással ne ártsanak azoknak a hatósági erőfeszítéseknek, amelyek egy esetleges újabb, talán a szeptember 11-inél is pusztítóbb erejű terrorcselekmény megelőzését célozzák. Az alelnök úgy vélekedett, hogy egy következő támadás veszélye még egyáltalán nem múlt el. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.