<p>Váratlanul megkezdődött szerdán a cseh-amerikai radarszerződések vitája a cseh képviselőházban. Az alsóház ülésének napirendi pontjai között eredetileg nem szereplő kényes téma megvitatását Mirek Topolánek kormányfőnek annak ellenére sikerült keresztülvinnie, hogy a szociáldemokrata és a kommunista ellenzék, valamint három koalíciós képviselő is ellenezte azt.</p>
Váratlanul megkezdődött a radarszerződés vitája
Helyi megfigyelők szerint a kormányzati sietség oka, hogy november 2-án lejár több polgári demokrata szenátor mandátuma, s ez megnehezítené a szerződések elfogadását a felsőházban. Miután a képviselőház szerdán megnyitotta a radarvitát, az egyelőre polgári demokrata többségű felsőház már csütörtökön foglalkozhat a témával, s a dokumentumokat gond nélkül a második olvasatba küldheti.
"A kormány súlyos vereséget szenvedett a regionális önkormányzati és a részleges szenátusi választáson. Úgy véljük, nincs már joga, hogy kihasználva az utolsó lehetőséget megszavaztassa a radart" - szögezte le a képviselőházban Lubomír Zaorálek, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt egyik vezetője.
"A szenátus legitim, s jelenlegi összetételében is arról tárgyal, amiről akar" - reagált a kijelentésre Premysl Sobotka, a szenátus polgári demokrata elnöke.
A július elején aláírt keretszerződés az amerikai radar csehországi elhelyezését, míg a szeptemberi kiegészítő szerződés az amerikai katonák csehországi tartózkodását szabályozza. Ha a két szerződést első olvasatban elfogadja a képviselőház, akkor a dokumentumok a parlamenti bizottságok elé kerülnek. A kormányfő javasolta, hogy a bizottsági tárgyalások idejét hosszabbítsák meg két hónapra. A végső parlamenti szavazásra így várhatóan csak az új amerikai államfő hivatalos beiktatása után kerülne sor a jövő év elején.
Az elképzelések szerint az amerikai radarállomás a Prágától mintegy 60 kilométerre délnyugatra fekvő Brdy katonai körzetben épülne fel. A radarállomás - a Lengyelországba tervezett amerikai rakétatámaszponttal együtt - a amerikai rakétavédelmi ernyő európai pillérét alkotná. A hivatalos indoklás úgy szól, hogy a csehországi radar és a lengyelországi rakéták az esetleges észak-koreai, iráni vagy a közel-keleti térségből az USA és Nyugat-Európa elleni támadást semlegesítenék.
Az amerikai radar csehországi elhelyezését a felmérések szerint a cseh lakosság több mint fele elutasítja.
A radarállomást a szomszédos Németország, Ausztria, s különösen Oroszország határozottan ellenzi. Moszkva úgy véli, hogy az amerikai katonai berendezések elsődleges célja Oroszország.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.