Moszkva. Rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezettek be tegnap Oroszország-szerte a moszkvai túszejtő akció következményeként. Vlagyimir Putyin elnök lemondta Németországba, Portugáliába és Mexikóba tervezett útját. Mexikóban holnap kellett volna találkoznia George Bush amerikai elnökkel.
A délutáni órákban megtörtént az első közvetlen kapcsolatfelvétel: két orosz parlamenti képviselő, Irina Hakamada, a liberális Jobboldali Erők Szövetségének társelnöke, és Joszif Kobzon volt esztrád-énekes tárgyalásokat folytatott a Melnyikov utcai kultúrpalotát megszállva tartó csecsen terroristákkal. Hakamada és Kobzon láthatóan letörve lépett ki a színház épületéből, ez a terroristák hajthatatlanságára utalt. Ezt erősítette meg Mark Franketti brit újságíró is, akit az orosz politikusok mellett ugyancsak beengedtek a színházba. Elmondása szerint az álarcos fegyveresek azt közölték, hogy készek meghalni ügyük érdekében, és végeznek túszaikkal is, ha nem kezdődik meg a csapatkivonás. Az újságíró benyomása alapján a terroristák nyugodt viselkedéséből arra lehet következtetni, hogy be is váltanák fenyegetéseiket. Megerősítette, hogy a fegyveresek között több nő van, illetve hogy a túszejtők bombákat erősítettek magukra, és az épületben is számos robbanó szerkezetet helyeztek el. Ebből iszlám fundamentalista elkövetőkre gyanakszanak a hatóságok. Vlagyimir Putyin orosz elnök is valószínűsítette a külföldi szálat. Moszkvában tehát egyre inkább szilárdabbá válik az a meggyőződés, hogy a terroristák kapcsolatban állhatnak az al-Kaidával.
A túszejtők állítólag több külföldi telefonhívást is lebonyolítottak, s eljuttatták üzenetüket az al-Dzsazíra arab műholdas televízióhoz (ez szokta sugározni a bin Ladennek tulajdonított üzeneteket is). Az első felvételen egy nő arról beszélt, számukra mindegy, hol halnak meg, társnői arab nyelvű feliratot tartottak, amelyen az állt, hogy „Allah hatalmas”. A másik felvételen egy férfi volt látható a Koránnal, s kijelentette: „Valamennyien készen állunk arra, hogy feláldozzuk magunkat Allahért és Csecsenföldért.”
Grigorij Cshartasvili, a Moszkva csecsenföldi politikáját több alkalommal elítélő író az NTV televízión keresztül fordult a túszejtőkhöz. Úgy vélte: ha végeznek foglyaikkal a fegyveresek, akkor megölik a csecsen függetlenség eszméjét is, mivel ártatlan emberek gyilkosainak nem lehet átadni a köztársaság vezetését. Felszólította Aszlan Maszhadov csecsen szakadár vezetőt, hogy szólítsa fel megadásra a túszejtőket.
Nyikolaj Patrusev, a titkosszolgálat (FSZB) igazgatója arról számolt be, hogy állandó kapcsolatban van a külföldi nemzetbiztonsági szervek vezetőivel, akiktől értékes információkat is kaptak. A nap folyamán a moszkvai csecsen diaszpóra több mint 100 tagja jelezte segítségnyújtási szándékát.
Lord Robertson NATO főtitkár tegnap kifejezte a szövetség 19 tagországának szolidaritását Oroszországgal, és a terrorizmus elleni elszánt küzdelem folytatását ígérte. Javier Solana, az EU közös külpolitikájának főképviselője pedig kijelentette, hogy a 15 tagország állam- és kormányfői a tegnap kezdődött EU-csúcsot megelőző brüsszeli vacsorájukon a terrorizmus problémájával is foglalkoznak. (MTI, TASR, ČTK)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.