<p>A mai parlamenti választásokon elemzők szerint az irániak elsősorban arról döntenek, bizalmat szavaznak-e Haszan Róháni mérsékelt iráni elnök politikájának, s ezzel növelhetike az államfő újraválasztásának esélyeit a jövőre esedékes elnökválasztáson. </p>
Választás Iránban: keményvonalasok és reformerek
Iránban a 290 tagú parlament mellett a 88 tagú Szakértők Tanácsa képviselőinek választására is sor kerül. A megelőző hetek során a jelölteket szűrő, konzervatív vallástudósokból és jogászokból álló Őrök Tanácsa több ezer reformista jelöltet utasított el.
Egyes források szerint a regisztrálók több mint felét, míg a Szakértők Tanácsába jelentkezők négyötödét is kizárták. Ez komoly pofon a mérsékeltnek számító Haszan Róháni iráni elnöknek. Bár az iráni nukleáris program ellenőrzéséről tavaly júliusban kötött nemzetközi megállapodás a reformistákat és mérsékelteket erősíti, a választás nagyrészt Róháni politikai irányvonalának jóváhagyását vagy elutasítását fogja tükrözni az elemzők szerint; az elnöknek további két évre szól a mandátuma.
Nagy jelentőséggel bír a Szakértők Tanácsának megválasztása is, amelyre nyolcévente kerül sor. Ez a testület jelöli ki ugyanis a „legfőbb vezetőt”, a most 76 éves, betegeskedő Hamenei ajatollah utódját is, akié a végső szó Iránban. Éppen ezért Róháni arra buzdított mindenkit, hogy vegyen részt a mai választásokon. „A reformisták célja, hogy minél kevesebb keményvonalas kerüljön a parlamentbe” – fogalmazott Mohammadreza Jalaeipour, egy iráni aktivista a The Guardian c. lapnak.
Az 55 millió választásra jogosult iráni gyakorlatilag két fő tábor képviselőire szavazhat: a parlamentet jelenleg uraló konzervatív jelöltekre és a Róháni elnököt támogató mérsékelt és reformer erők közös jelöltjeire. Ha az elnököt támogató reformista és mérsékeltnek számító körök győzelmet aratnak, az nem feltétlenül jelentené az emberi jogi helyzet javulását, viszont sokan azt remélik, hogy Róháni politikája véget vethet az Iránt sújtó gazdasági válságnak. A reformerők legnagyobb reménye az, hogy az atomalku gazdasági és politikai előnyeit sok-sok rájuk leadott szavazatra fordíthatják át.
(MTI, Magyar Idők)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.