Vajdasági magyar széthúzás

MTI-HĺREK

Belgrád. Újabb vita robbant ki a hét végén a vajdasági magyar pártok között. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) szerint a státustörvény jelentősen megváltoztatta a Kárpát-medencében élő magyarság helyzetét, de a jogszabály megvalósítása nehézségekkel jár.

MTI-HĺREK

Belgrád. Újabb vita robbant ki a hét végén a vajdasági magyar pártok között. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) szerint a státustörvény jelentősen megváltoztatta a Kárpát-medencében élő magyarság helyzetét, de a jogszabály megvalósítása nehézségekkel jár. „Az Orbán-kormány visszafordíthatatlanná tette a határmódosítás nélküli nemzeti egységesülés folyamatát, s legalább ilyen fontos az is, hogy a nemzetközi közösség Magyarországot a határon túl élő magyar kisebbségekkel együtt, de legalább is azok figyelembevételével kívánja befogadni az EU-ba” – írja Ágoston András, a VMDP elnöke közleményében, amelyet a vajdasági Magyar Szóban tett közzé. Szerinte mindez választás elé állította a kisebbségi politikai elitek helyi hatalomhoz simuló szárnyát, ezért nekik dönteniük kell: vállalják-e a státustörvény alkalmazásával járó tennivalókat vagy sem. „E kisebbségi elitek – írja Ágoston – a helyi hatalommal ápolt jó kapcsolataikat megőrizve akarják elkerülni, hogy hiteltelenné váljanak a magyar közösség szemében, s ezért késnek a státustörvény alkalmazásának előkészületei.” A VMDP elnöke úgy véli, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) „egyeduralomra” tör, ellenőrizni akarja nemcsak a testület összetételét, hanem a kérelmek begyűjtésének és az ajánlások megadásának a folyamatát is.

A VMSZ tevékenységével nem egyeduralomra tör, hanem élvezi szavazópolgárainak bizalmát – közölte az MTI-vel Kasza József, a VMSZ elnöke Ágoston vádjaira reagálva. „A VMSZ eddig is vállalta és ezután is vállalni fogja a státustörvény végrehajtásával járó feladatokat” – szögezte le. Józsa László, a VMSZ alelnöke elmondta, hogy e héten tesznek javaslatot a vajdasági Ideiglenes Magyar Nemzeti Tanácsnak a státustörvény által előirányzott, úgynevezett ajánlattevő bizottságok felállításának módjáról. A VMSZ azt javasolja, hogy a vajdasági magyar pártok, a történelmi egyházak és a legfontosabb civil szervezetek által delegált húsz személyből alakuljon meg a testület, amely végrehajtja a státustörvényben megfogalmazott célokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?