Vajdaságban erősödtek a magyarok pozíciói

Szabadka |

<p>Magyar parlamenti elnöke lesz a Vajdaságnak, s tartományi szinten erősödnek a délvidéki magyarok pozíciói - közölte Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke. Az egyetlen szerbiai autonóm tartományban a legnagyobb délvidéki magyar párt adja az első miniszterelnök-helyettest, s három minisztert, így övé lesz a gazdasági, a kisebbségügyi és jogalkotási, valamint a közoktatási tárca.</p>

Magyar parlamenti elnöke lesz a Vajdaságnak, s tartományi szinten erősödnek a délvidéki magyarok pozíciói - közölte Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke. Az egyetlen szerbiai autonóm tartományban a legnagyobb délvidéki magyar párt adja az első miniszterelnök-helyettest, s három minisztert, így övé lesz a gazdasági, a kisebbségügyi és jogalkotási, valamint a közoktatási tárca.

A személyi döntéseket a VMSZ vezető testületei a jövő hét elején hozzák meg, de nagyon valószínű, hogy az újvidéki törvényhozás élén Egeresi Sándor eddigi parlamenti alelnök áll majd, az első miniszterelnöki és egyben gazdasági miniszteri tisztség Pásztor Istvánnak, a VMSZ elnökének jut, aki az előző tartományi kormányban privatizációs miniszter volt (ezt a tárcát vonták össze a gazdaságival), kisebbségügyi és jogalkotási miniszter marad Korhecz Tamás (adi eddig e tisztsége mellett miniszterelnök-helyettesi posztot is betöltött), s a közoktatási tárca élén továbbra is Jeges Zoltán áll.

Ezen túlmenően a vajdasági parlamentben két bizottság (törvényhozási és tájékoztatási) vezetése, kettőnek pedig (gazdasági, valamint mezőgazdasági) az alelnöki posztja jut a VMSZ-nek.

Ami a helyhatóságokat, s azokon belül a délvidéki magyarság számára szimbolikus jelentőséggel bíró Szabadkát (Subotica) illeti, az utóbbiban szerb lett ugyan a polgármester (ezt a posztot a VMSZ magának szerette volna, s elnökét, Pásztor Istvánt jelölte rá), de a 69 fős demokrata párti abszolút többség segítségével magyart választottak a 120 tagú képviselőtestület elnökévé. Ráadásul a város gazdálkodását, mindennapi életét döntően befolyásoló háttérintézményekben, vállalatokban jelentősen átrendeződtek az erőviszonyok. "Nagyon jelentős pozícióink vannak, amivel ellensúlyozni tudjuk azt, hogy nem magyar a polgármester" - fogalmazott ezzel kapcsolatban Pásztor István.

Ami a többi települést illeti, a délvidéki magyarság számára fontos helyek közül magyar polgármestere van Magyarkanizsának (Kanjiza), Topolyának (Backa Topola) és Kishegyesnek (Mali Idjos), s a település életében meghatározó szerepet játszó kisebbségnek számítanak a magyarok Adán (Ada) és Csókán (Coka).

Mindezek fényében Pásztor István azt mondta, hogy néhol (a települések szintjén) romlottak, máshol (vajdasági szinten) viszont javultak a délvidéki magyarság pozíciói. A végeredményben meghatározó szerepe van annak, hogy hihetetlenül nagy mértékben felértékelődött az a négy belgrádi parlamenti hely, amelyet a VMSZ a május 11-i választáson elnyert, s amely nélkül nincs meg a demokratikus irányultságú kormányzat parlamenti többsége. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?