A koronavírus-járvány újra bebizonyította, hogy a visegrádi országokban a katonákra és a hadseregekre a nehéz helyzetekben mindig lehet számítani – hangzott el szerdán Prágában a cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák védelmi minisztérium tárcavezetőinek sajtótájékoztatóján.
V4-védelmi miniszterek: a hadseregek a járvány idején is bizonyítottak
A miniszterek egybehangzóan arra is rámutattak: hiba lenne, ha a koronavírus okozta gazdasági gondok következtében a kormányok a hadsereg fejlesztésén próbálnának meg takarékoskodni.
„A magyar kormány álláspontja ebben egyértelmű. A koronavírus-járvány nem befolyásolja a magyar honvédség fejlesztését” – jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter újságírók előtt.
Lubomír Metnar cseh védelmi miniszter, a találkozó házigazdája szerint a négy minisztériumi vezető megegyezett abban, hogy folytatni fogják a közös lőszerbeszerzési projektet, és a lehetőségek szerint még az év végéig be is fejezik. A közös lőszerbeszerzés a NATO szakosított ügynökségén (NSPA) keresztül valósulna meg.
A cseh házigazda meghívására a prágai találkozón Benkő Tibor magyar és Jaroslav Naď szlovák védelmi miniszter, valamint Paweł Woźny, a lengyel tárcavezető helyettese vett részt. Mariusz Błaszczak lengyel miniszter Andrzej Duda államfő kíséretében jelenleg hivatalos látogatáson az Egyesült Államokban tartózkodik.
„A váratlan járvány ugyan nagymértékben befolyásolta Csehország visegrádi elnökségét, de számos tekintetben, így a védelmi együttműködés terén is, sikerült előrelépni” – jelentette ki Metnar. „A V4-ek együttműködése, kölcsönös segélynyújtása a járvány idején is jól működött” –tette hozzá.
A miniszterek tárgyaltak az Európai Unión belüli új visegrádi harcászati egység (Battlegroup) létrehozásáról is, amely 2023-tól lenne készenléti állapotban. A cseh miniszter szerint a tárgyalások még nem fejeződtek be, de országonként előzetesen mintegy 300-600 katonával számolnak.
A találkozón megállapodás született arról, hogy átdolgozzák a visegrádi védelmi együttműködés fejlesztésének 2014-ben elfogadott hosszú távú vízióját, mert időközben új kihívásoknak kell megfelelni.
„Ahhoz, hogy a hadseregek minden helyzetben helyt tudjanak állni, megfelelő, korszerű képességekkel kell rendelkezniük” – jegyezte meg a témával kapcsolatban a magyar tárcavezető.
Benkő Tibor szerint ugyanakkor nem elég csak a védelmi kutatásokra és a fejlesztésekre összpontosítani, de fenn kell tartani a hagyományos fenyegetések elleni védekezési képességeket is. A magyar tárcavezető üdvözölte, hogy azt a gondolatot, hogy a visegrádi négyek szélesítsék védelmi együttműködésüket más országokkal is, például Franciaországgal, Németországgal, Nagy-Britanniával vagy az Egyesült Államokkal.
A miniszterek egybehangzóan hangsúlyozták, hogy a NATO-nak kulcsszerepe van Európa biztonságának és békéjének megőrzésében, de ehhez minden európai államnak hozzá kell járulnia. A szlovák védelmi miniszter szerint nagyon fontos, hogy a visegrádi országok szorosabban együttműködjenek az európai védelmi alap forrásainak lehívása terén is. Mint megjegyezte ezen a területen jelenleg nagy az aránytalanság a nyugat-európai és a kelet-európai országok között, ez utóbbiak kárára.
A védelmi miniszterek prágai találkozójával gyakorlatilag befejeződött a cseh visegrádi elnökség rendezvénysorozata. Július elsejével ezt a tisztséget egy évre Lengyelország veszi át.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.