Uniós javaslatok a kiválásra

Brüsszel.

Brüsszel. Tegnap javaslatot tett az Európai Bizottság az Egyesült Királyság uniós kiválásáról szóló tárgyalások megindítására, és egyúttal közzétette az egyeztetésekre vonatkozó irányelveit.

„Néhányan azt az illúziót keltették, hogy a brexit nem lesz jelentős hatással az életünkre, a tárgyalásokat pedig gyorsan le tudjuk zárni, de nem ez a helyzet” – jelentette ki Michel Barnier, a bizottság főtárgyalója. Mint mondta, nehéz és összetett tárgyalásokra kell készülni, az idő pedig meglehetősen szűkös. Hangsúlyozta, az EU megállapodásra kíván jutni a britekkel, de arra is fel van készülve, hogy ez nem fog sikerülni. „Nem mond igazat, aki azt állítja, hogy a kilépésnek nem lesznek következményei” – fogalmazott a főtárgyaló, aki szerint emberi, társadalmi, gazdasági, anyagi és jogi következményekkel is számolni kell. A közzétett szöveg magában foglalja és kiegészíti az uniós vezetők előző hétvégi csúcstalálkozóján elfogadott iránymutatásokat. Ezek közül az egyik legfontosabb a „szakaszos megközelítés”, azaz kizárólag akkor kezdődhetnek meg a tárgyalások az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kereskedelmi kapcsolatairól, ha a megfelelő ütemben haladnak az egyeztetések a kilépéssel kapcsolatos legfőbb kérdésekről, az állampolgárok jogairól, a brit pénzügyi kötelezettségekről, illetve az Ír Köztársaság és Észak-Írország közötti határellenőrzésről.

Barnier-t megkérdezték a Financial Times lap friss értesüléseiről, amelyek szerint Brüsszel 100 milliárd euróra becsüli az Európai Unióval szemben fennmaradó brit pénzügyi kötelezettségeket, a főtárgyaló azonban hangsúlyozta, egyelőre nem tud pontos számokat mondani. Kijelentette, hogy nem London „megbüntetéséről vagy a kilépés áráról” van szó, mindössze a „számlák rendezéséről”, azokról a költségvetési döntésekről, amelyek még a következő évekre is vonatkoznak. A brexit tárgyalásokért felelős brit miniszter szerint Nagy-Britannia biztosan nem fizet 100 milliárd eurót az uniónak. A Financial Times tegnap közölte: számításai szerint az unió akár 100 milliárd euró egyszeri bruttó befizetési igényt is benyújthat Londonnak a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló megállapodás fejében. A gazdasági napilap szerint az EU felfelé módosította az unióval szembeni brit pénzügyi kötelezettségekről szóló eredeti kalkulációit, amelyek egyebek mellett tartalmazzák a brit EU-tagság megszűnése utáni időszakra, 2019–2020-ra járó mezőgazdasági hozzájárulást és az uniós adminisztratív költségeket. David Davis, a kilépési tárgyalások irányítására létrehozott brit minisztérium vezetője azonban kijelentette: a brit kormány „ekkora válási számlát” biztosan nem fog kifizetni. Az eddig nyilvánosságra került lehetséges legmagasabb összegek sem haladták meg a 70 milliárd eurót.

Feloszlott tegnap a brit parlament választott kamarája, az alsóház, és ezzel hivatalosan is elkezdődött a június 8-ára kiírt előrehozott parlamenti választások valójában már hetek óta folyó kampánya. A brit választási törvény értelmében az alsóház a parlamenti választások előtt 25 munkanappal befejezi tevékenységét és feloszlik. Jelenleg a választók 46,1%-a voksolna a kormányzó Konzervatív Pártra, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt támogatottsága 27,3%.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?