UNIÓS HÉTKÖZNAPOK

Tönkrement a cipőm, de már másfél éve vásároltam. Igaz, hogy ha Szlovákia az Európai Unió tagországa lesz, két évig jótállást kapok rá?
ĺgy igaz. Az uniós tagság egyik feltétele, hogy az árukra kétéves jótállást adnak a kereskedők.

Tönkrement a cipőm, de már másfél éve vásároltam. Igaz, hogy ha Szlovákia az Európai Unió tagországa lesz, két évig jótállást kapok rá?

ĺgy igaz. Az uniós tagság egyik feltétele, hogy az árukra kétéves jótállást adnak a kereskedők. Sőt, akkor is jogunkban áll majd a vásárlástól számított két évig reklamálni, ha az eladó úgy tájékoztatott, hogy az üzlet nem vállal jótállást. Természetes kopásra, rongálásra vagy helytelen kezelés miatti kárra nem vonatkozik a jótállás. Ám ha az üzletben nem megfelelően tájékoztatnak a kezeléssel kapcsolatban – és ezt még bizonyítani is tudjuk –, ezek a hibák is elfogadhatók. Ha a hiba amennyire kicsi, annyira javíthatatlan, például egy kis lyuk tátong a cipő bélésén, csak árengedményre vagyunk jogosultak. Ha az eladóval nem tudjuk rendezni az ügyet, az Európai Unión belül segítséget kaphatunk valamelyik Európai Fogyasztói Központtól.

Igaz-e, hogy ha Szlovákia csatlakozik az EU-hoz, nem lehet majd mákot kapni?

Nem igaz. Az Európai Unió számos tagországában is lehet mákos édességeket kapni. A mák termesztését az Európai Unió nem tiltja meg, kizárólag a gyógyszerek alapanyagát képező úgynevezett ipari mák termesztését szabályozza. Az alkaloidát gyakorlatilag nem tartalmazó étkezési mák ma szabadon termeszthető Szlovákiában. Az ipari máknak nevezett, magas alkaloidatartalmú növény termelését ugyanakkor szigorú szabályokhoz kötik. Vásárlásával és termeltetésével csak meghatározott feldolgozó foglalkozhat.

Ha külföldön vállalunk munkát, ugyanannyi jövedelmet, fizetést kapunk majd, mint az adott ország munkavállalói?

Igen. A szabad munkavállalást korlátozó átmeneti időszak kizárólag az elhelyezkedést, a munkaerőpiacra jutás módját érinti., egyéb tekintetben a szlovákiai munkavállalót ugyanúgy kell kezelni, mint bármelyik jelenlegi tagállam állampolgárát. Az Európai Uniós szabályozás kiindulópontja e tekintetben az, hogy a munkavállalókat tilos megkülönböztetni, vagyis egy szlovákiai munkavállaló nem kaphat kevesebb fizetést és juttatást, mint egy ugyanolyan munkakörben foglalkoztatott tagországi állampolgár.

Van-e egységes a gépjárművezetői jogosítvány az EU-ban?

A vezetői engedélyekre vonatkozó közösségi szabályozás első-rendű célja a nemzeti hatóságok részéről kiadott különböző jogosítványok kölcsönös elismerése. Ez elősegíti, hogy ha valaki egy másik tagállamban letelepszik, ne kelljen újra vizsgáznia, az adott ország hatóságai ismerjék el a vezetői engedélyét. E cél elérése érdekében az irányelv kötelező mintát ad meg az új jogosítványok tartalmi és formai elemeire, egységesíti a gépjármű-kategóriákat és alkategóriákat, valamint a vizsgák tartalmi követelményeit. Aki régi jogosítvánnyal rendelkezik, nem veszíti el szerzett jogait, nem kell újra vizsgáznia, a kölcsönös elismerés elvének előnyeit ő is élvezi. (MH, k-r, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?