Nyolcvanöt országban legalább 242 millió gyerek iskolai tanulmányait szakították meg tavaly hőhullámok, ciklonok, áradások és más szélsőséges időjárási körülmények – áll az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) pénteken kiadott jelentésben.
UNICEF: csaknem 250 millió gyerek maradt ki az iskolából tavaly a szélsőséges időjárás miatt
Az UNICEF szerint 2024-ben világszerte minden hetedik iskolás gyerek maradt távol az oktatástól az éghajlatváltozás okozta veszélyek miatt. A jelentésben felvázolják, hogy az időjárás egyes országokban iskolák százait pusztította el, különösen az Ázsia és a Afrika alacsony jövedelmű országaiban.
A szélsőséges időjárás más régiókat sem kímélt. Olaszországban az év végén a szakadó esők és áradások miatt több mint 900 ezer gyerek nem tudott iskolába menni. Spanyolországban a számos halálos áldozatot követelő áradások miatt több ezer iskolás óráit nem tartották meg.
Míg Dél-Európa halálos árvizekkel, Ázsia és Afrika pedig árvizekkel és ciklonokkal küzdött, az UNICEF a tavalyi iskolabezárások hátterében álló domináns éghajlati veszélynek a hőhullámokat nevezte. A jelentés szerint csak áprilisban több mint 118 millió gyerek iskolai tanulmánya szakadt félbe a 40 Celsius-fokot is meghaladó, hetekig tartó hőhullám miatt a Közel-Kelet és Ázsia nagy részén.
„A gyerekek kiszolgáltatottabbak az időjárással összefüggő krízishelyzetek hatásaival szemben, ideértve az erősebb és egyre gyakoribb hőhullámokat, a viharokat, az aszályokat és az áradásokat” – írta közleményben Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója. Rámutatott, hogy a gyerekek teste gyorsabban melegszik fel, és lassabban hűl le, mint a felnőtteké. A gyerekek nem tudnak koncentrálni a tanórákon, ha olyan osztálytermekben ülnek, ahol rekkenő a hőség. Az iskolákba sem tudnak elmenni, ha az oda vezető ösvényt elönti a víz, vagy ha magát az iskolát mossa el egy áradás – mutatott rá.
Az érintett gyermekek körülbelül 74 százaléka közepes és alacsony jövedelmű országokban él.
Pakisztánban csak áprilisban több mint 400 sikolát mosott el az árvíz, Afganisztánban májusban a hőhullámok után súlyos árvizek alakultak ki, amelyek több mint 110 iskolát pusztítottak el.
Afrika déli területein gyermekek millióinak oktatását veszélyeztette a több hónapig tartó aszály. A Chido ciklon decemberben megtépázta az indiai-óceáni Mayotte szigetet. A Franciaországhoz tartozó területre idén januárban a Dikeledi trópusi vihar is lesújtott, emiatt hat hétig nem jártak iskolába a gyerekek. A Chido ciklon több mint 330 iskolát és három regionális oktatási osztályt elpusztított Mozambikban, ahol az oktatáshoz való hozzáférés már így is komoly problémákat jelent.
Az UNICEF a jelentésben kiemelte: a világ iskoláinak és oktatási rendszereinek többsége nincs felkészülve a szélsőséges időjárás hatásainak kezelésére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.