<p>Az izraeli közlekedési minisztérium megrendelte a megvalósíthatósági tanulmányok elkészítését a Tel-Aviv–Jeruzsálem gyorsvasút meghosszabbításáról, amely így az óvárosig, a Siratófalig érne.</p>
Újabb konfliktus lesz – vasutat terveznek a Siratófalhoz
Jeruzsálem |
A terv várhatóan súlyos vitákat vált ki, mert a Palesztin Hatóság az ötlet első felvetésekor, novemberben gyarmatosító projektnek bélyegezte az óvárosi vasútállomás gondolatát. A tervek szerint egy 50–80 méterrel a föld felszíne alatt futó alagútban jutna a vonat a Jeruzsálem szélén lévő központi pályaudvartól az óvároshoz. Jelenleg két lehetőséget mérlegelnek: az egyik szerint a Siratófal közelében, de az óvároson kívül lenne a vasútállomás, a másik szerint az óváros területe alatt.Az építkezés költségeit mintegy 510 millió dollárra becsülik. Ha megvalósulnak a tervek, akkor a jövőben az izraeliek és a turisták közvetlen vasútvonalon juthatnak el a Földközi-tenger partjától egészen a Siratófalig. Jeruzsálem keleti fele – benne az óváros és a Siratófal – az 1948-as izraeli függetlenségi háborút követő tűzszüneti vonalak alapján Jordániához került, és egészen 1967-ig, a hatnapos háborúig, ennek az országnak volt a része. Izrael 1967-ben elfoglalta Jeruzsálem keleti felét, majd 1980-ban törvényben mondta ki annektálását, a város egységét és fővárosi státuszát. Az izraeli döntést a nemzetközi közösség nem ismerte el, és ezért a legtöbb külföldi nagykövetség továbbra is Tel-Avivban működik. A palesztinok is maguknak követelik Jeruzsálemet, államuk felállítása után Kelet-Jeruzsálemben szeretnék létrehozni fővárosukat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.