<p>Kedd estére ismét 5-6 ezer menekült torlódott fel a szlovén-osztrák határon az ausztriai Spielfeldnél, miközben a horvát hatóságok folyamatosan kísérik át a migránsokat Szlovéniába, Szerbia pedig megkezdte a menekültek szállítását vonaton a horvátországi Bródba. Angela Merkel német kancellár előző esti kijelentésére reagálva Zoran Milanovic horvát miniszterelnök kijelentette, hogy a Nyugat-Balkánon nem lesz fegyveres konfliktus akkor sem, ha Németország határa lezárásával próbálja megállítani a menekülthullámot. Szlovén kollégája viszont lehetségesnek nevezte, hogy a migrációs válság újra lángra lobbantja a volt jugoszláv tagköztársaságok közti konfliktusokat.</p>
Újabb ezrek a szlovén-osztrák határon
Merkel egy hétfő esti CDU-fórumon hangsúlyozta, hogy a Nyugat-Balkánon már megint vannak helyenként feszültségek, amilyenek miatt október végén kezdeményezte a balkáni migrációs útvonal mentén fekvő államok vezetőinek összehívását, mert el akarta kerülni, hogy a volt Jugoszlávia területén "ismét katonai összetűzések"' történjenek. A magyar határ lezárása kerítéssel csupán azt eredményezte, hogy a menekültek Horvátországon, Szlovénián vagy Románián keresztül mentek tovább, egy kerítés a bajor-osztrák határon pedig csak ahhoz vezetne, hogy a menekültek más útvonalon próbálnának bejutni az országba - mondta. Németországnak nagy uniós tagállamként más feladata van, egy szolidáris megoldásért kell fellépnie a huszonnyolcak közösségében" - idézték a kancellárt német hírportálok kedden.
Zoran Milanovic horvát miniszterelnök kedden kétségbe vonta, hogy a Nyugat-Balkánon a migránsválság háborúval fenyegetne.
Miro Cerar szlovén miniszterelnök ugyanakkor ljubljanai sajtótájékoztatóján azt mondta: "Ha a migránsválságot nem kezeljük megfelelően, úgy, ahogy arról a brüsszeli csúcson megállapodtunk, akkor lehetséges, hogy konfliktushelyzet alakul ki a Nyugat-Balkán államai között (...), ezért nagyon fontos, hogy ezt a válságot közösen oldjuk meg." Cerar arról is beszélt, hogy Szlovénia megerősítené schengeni határát - ha szükséges, akár kerítéssel is -, amennyiben a menekültáradat nem csökken.
A német kancellár kedden Berlinben megerősítette, hogy Törökországgal együttműködve kell véget vetni az illegális bevándorlásnak a görög-török uniós külső határon, és "legalizálni kell a migrációt". A konzervatív CDU elnöke a bajor testvérpárt (CSU) vezetőjével közös nyilatkozatában kiemelte, hogy a menekültek bevándorlásának legalizálására azért van szükség, hogy az Európai Unió és Törökország meg tudja osztani egymás között a Törökországba érkezett kétmillió menekült ellátásának terhét. Az elképzelés szerepel a Merkel és Horst Seehofer vezetésével vasárnap kidolgozott közös kezdeményezéseket bemutató állásfoglalásban is. Amennyiben ezt sikerül elérni, "ragaszkodni kell a terheknek a tagállamok közötti méltányos megosztásához, különben nem fog működni a rendszer" - tette hozzá a kancellár a német iparvállalatok szövetségének (BDI) konferenciáján.
Jelenleg nem menedékkeresés zajlik, hanem a gazdaságilag legvonzóbb ország kiválasztása, ezért van szükség a hétfőn bejelentett, meghatározott időre szóló menekültstátusra - jelentette ki Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter. A tárca által kidolgozott terv szerint a meghatározott időre szóló menekültstátust az eddigi öt év helyett legfeljebb három évig biztosítanák. A kormány szerint ez jelzés Ausztria polgárainak, hogy komolyan veszik a helyzetet, azzal azonban nem számolnak, hogy a szigorítás befolyásolja majd az országba érkezők számát.
Kedd estére újra 5-6 ezer migráns torlódott fel a szlovén-osztrák határon az ausztriai Spielfeldnél, továbbhaladásukat pedig lassítja, hogy az osztrák hatóságok beszüntették a menekültek "eltűnéséhez" vezető taxis szállítást - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. A szlovén hatóságok szinte azonnal átkísérik a buszokkal és vonaton érkező embereket a határ osztrák oldalára, Spielfeldbe, ezért keddre az osztrákok az autóbuszos továbbszállítástól tették függővé az ottani táborba beeresztett újabb migránsok számát. Az új helyzetben sokan spontán táboroznak a mezőn, a senki földjén, másutt hatalmas a tülekedés.
Közben Horvátországban megkezdte működését a bródi (Slavonski Brod) téliesített tranzitközpont, ahova már a reggeli órákban ezer migráns érkezett Szerbiából - mondta el Ranko Ostojic horvát belügyminiszter. Ezzel egyidejűleg lezárják a Berkasovo-Bapska áteresztési pontot, és megszüntetik a regisztrációt is a kelet-szlavóniai opatováci sátortáborban, amelyen eddig 300 ezer illegális bevándorló haladt át. Ostojic hozzátette: délután a szerbiai Sidről is várnak két vonatot, amelyek megállás nélkül, közvetlenül Bródba szállítják majd a migránsokat.
Sidről Bródba reggel óta vonattal szállítják a migránsokat egy néhány hete megkötött szerb-horvát belügyminiszteri megállapodás keretében, s az igényektől függően naponta 4-5 járatot indítanak majd a jövőben. Ostojic arról is beszámolt, hogy a migránsok gyors ellátást kapnak, majd a regisztráció után rövid időn belül Szlovéniába viszik őket. Szerbiába naponta 4-6 ezer migráns érkezik Macedónia felől.
Sürgősségi rendeletet fogadott el kedden a román kormány arról, hogy a határrendőrségnek milyen eljárás szerint kell fogadnia az esetleges migránsokat, és elrendelte úgynevezett integrált központok létrehozását, amelyekben a menekülteket elhelyezik. A pozsonyi kormány úgy döntött rendkívüli ülésén, hogy Szlovákia januártól 300 fős rendőri egységet hoz létre a schengeni határok védelmére. A francia és a brit belügyminiszter még hétfőn este a rendőrségi együttműködés megerősítéséről írt alá megállapodást az embercsempész-hálózatok felszámolása érdekében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.