Jeruzsálem. Simon Peresz izraeli külügyminiszter és Száeb Erekat palesztin főtárgyaló ismét megbeszélést folytatott az újra megszállt palesztin területekről való esetleges izraeli kivo-
nulásról.
Új rendezési ötletek
A palesztin városok közellátási válsága kapcsán Peresz közölte: az összeomlás elkerülésére Izrael a napokban átutal még 70 millió sékelt (16 millió eurót) az általa beszedett, de a palesztinokat illető vám- és adóbevételekből. Izrael a múlt hónapban már átutalt egy ugyanekkora részletet. Az intifáda 2000. szeptemberi kezdete óta az izraeliek kétmilliárd sékelnyi adóbevételt tartottak vissza, nehogy ezek a pénzek palesztin fegyveres csoportok kezére jussanak. A Háárec szerint a palesztin fél kifogásolta, hogy az izraeliek csak a Gázai övezetből akarnak kivonulni. Peresz azt felelte, hogy Izrael nem területi megfontolásokból ragaszkodik ehhez, hanem azért, mert a Gázai övezetben a palesztin biztonsági erők épségben maradtak, és képesek az ellenőrzés átvételére. Izrael kész tárgyalni minden olyan terület ellenőrzésének átadásáról, ahol a palesztinok szavatolni tudják a nyugalmat – tette hozzá.
A palesztin kormány eleget tett az USA egyik legfőbb követelésének, és átrendezte pénzügyeit. Szalam Fajad pénzügyminiszter, aki korábban a Világbanknál dolgozott, tegnap a Reutersnek kijelentette: a kormány holdingot hozott létre, hogy a közigazgatás valamennyi bevételét és pénzeit egy kalap alatt fogja öszsze. Az USA egyre kevésbé számol Arafattal, Fajadot viszont alkalmas tárgyalópartnernek tekinti.
Egy újonnan megalakítandó izraeli párt és annak palesztin testvérmozgalma szerint csak konföderációval és integrációval lehet megoldani az izraeli–palesztin konfliktust, nem pedig az izraeli és a palesztin területek szétválasztásával. Tegnap este egy jeruzsálemi szállóban ült össze a hamarosan létrehozandó két párt tagsága. Mindkettő megpróbál majd támogatókat szerezni „az ENSZ-mandátum alapján létező Izrael társadalmi közösségének” gondolatához, amely szerint Izrael, Jordánia és a Palesztin Hatóság – az EU-hoz hasonlóan – gazdasági társulásban egyesülne. „Az emberek elfelejtik, hogy az ENSZ 1947-es felosztási tervében gazdasági unió létrehozását indítványozta” – mondta Moti Askenázi politikai elemző, volt gyáros, az izraeli párt alapítója. A 62 éves Askenázi arról ismert, hogy ő vezette azt a tiltakozó mozgalmat, amely az 1973-as jóm-kippúri háború után megbuktatta Golda Meir korányát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.