<p>Az Európai Uniónak egyetlen opciót sem szabad elvetnie, nyitva kell hagynia a szankciók lehetőségét is Oroszország ellen a szíriai beavatkozás miatt - hangsúlyozta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az uniós csúcsvezetők csütörtökön kezdődő brüsszeli találkozóját megelőzően.</p>
Tusk: az uniónak nyitva kell hagynia az Oroszország elleni szankciók lehetőségét
Sajtótájékoztatóján az uniós állam- és kormányfőket tömörítő tanács elnöke kijelentette: fontolóra kell venni a büntetőintézkedéseket, amennyiben folytatódnak a "bűncselekmények" a szíriai Aleppóban.
Donald Tusk emellett az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) kérdését is érintette, hangsúlyozva, hogy "ez lehet az EU utolsó ilyen megállapodása, ha nem sikerül meggyőzni arról az embereket, hogy az érdekeiket képviseljük".
Theresa May brit kormányfő az ülés helyszínére érkezve arról beszélt, hogy határozott és egységes uniós fellépésre van szükség az orosz hadsereg által Szíriában elkövetett "atrocitásokkal" szemben. "Létfontosságú továbbra is azon dolgozni, hogy nyomást gyakoroljunk Oroszországra annak érdekében, hogy beszüntesse szörnyű és undorító atrocitásait Szíriában" - mondta újságíróknak a miniszterelnök.
Hozzátette, bár országa a kilépés mellett döntött, a kiválási tárgyalások lezárulásig teljes jogú tagja marad az Európai Uniónak, és azt követően is biztos és erős partnere kíván lenni az EU-nak.
Angela Merkel német kancellár úgy vélekedett, hogy "teljességgel embertelen", ami Aleppóban történik, mielőbb tartós tűzszünetre van szükség a polgárháborúba süllyedt országban.
Sajtóértekezletén Merkel arról számolt be, hogy a mai tanácskozáson mindössze röviden fogják érinteni a Brexit kérdését. "Arra várunk, hogy az Egyesült Királyság hivatalosan is bejelentse kilépési szándékát. A brit miniszterelnök azt mondta, hogy erre március végéig fog sor kerülni, ma tehát nem kell ezzel részletekbe menően foglalkoznunk" - közölte.
Christian Kern osztrák kancellár Donald Tusknak valamelyest ellentmondva kijelentette, "világosan ki kell mondanunk, hogy megsértik az emberi jogokat Szíriában, a szankciók elfogadása azonban nem valószerű".
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke azt közölte a Brexit kapcsán, hogy a kilépés szándékának bejelentése nem egyenlő a kiválási eljárás beindításával. Kijelentette, nem szabad csapdába esni, "a szándék bejelentése még nem tény". Az Egyesült Királyság az Európai Unió elhagyása ellenére teljes hozzáférést kíván annak belső piacához, de ez csak az európai alapjogok teljes elfogadása mellett lehetséges - mondta Schulz.
A nyugati hatalmak háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolják a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette rezsimet és legfőbb támogatóját, Oroszországot, amely közölte, nem állítja le légi hadműveleteit Szíriában. A Nyugat szerint orosz és szíriai harci repülőgépek szándékosan bombáznak civileket, kórházakat és segélyszállítmányokat, hogy megtörjék az észak-szíriai Aleppó lázadók ellenőrizte, keleti negyedeiben rekedt mintegy negyedmillió lakost. Moszkva és Damaszkusz ezzel ellentétben azt állítja, hogy csak szélsőséges fegyveresekre mérnek csapásokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.