<p>A pénteken beiktatott Donald Trump első amerikai elnöki intézkedése a hazafiasság napjának meghirdetése volt, s aláírta kormányzata védelmi miniszterének kinevezését is. </p>
Trump máris munkához látott
Trump beiktatása után szinte azonnal proklamációt írt alá, amely szerint az Egyesült Államokban nemzeti ünnepként bevezetik a hazafiasság napját. Az ünnep január 20-ra esne, mert - mint az aláírás utáni Twitter-üzenetében fogalmazott - "2017. január 20-án az emberek ismét e nemzet irányítói lettek".
Aláírta Trump James Mattis védelmi miniszternek az amerikai szenátus által már elfogadott kinevezését, valamint formálisan megerősítette a kormánytagok jelölését is.
Donald Trump kiadta első elnöki rendeletét is, ennek tartalmát azonban még nem hozták nyilvánosságra.
Kézjegyével látta el az ilyenkor szokásos beiktatási dokumentumokat, s ezzel hivatalosan is az Egyesült Államok elnöke lett.
A Twitter marad
Még egy óra sem telt el a beiktatás után, és Donald Trump visszatért szokásához: Twitter-üzenetek egész sorát küldte szét. Nyolc bejegyzésében az elnök - akinek Twitter-fiókját mintegy húszmilliónyian követik - a beiktatási beszédében elmondott gondolatokat ismételte meg. A The New York Times című lap információi szerint Trump az eddig használt androidos készülékét lecserélte egy újabb, biztonságos, a titkosszolgálat által jóváhagyott okostelefonra.
Viszlát Obamacare?
Donald Trump pénteken este aláírta az első elnöki rendeletet arról, hogy kormánya a Barack Obama által előterjesztett, megfizethető ellátásról szóló, a republikánusok körében Obamacare-nek nevezett törvény visszavonásán dolgozik, s az új törvény megszületéséig könnyítéseket rendelt el.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"263116","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"464"}}]]
A rendelet a szövetségi államok egészségügyi tárcavezetőihez és egészségügyi intézményeihez is szól. Felkéri őket, hogy mindaddig, amíg nem születik meg az új egészségbiztosítási törvény, könnyítsenek a biztosítottak, az egészségügyi szolgáltatók, és a biztosítók helyzetén, "szabadítsák meg őket attól a tehertől, amelyet a még jelenleg hatályos Obamacare jelent".
Reince Priebus, a Fehér Ház kabinetfőnöke szintén memorandumot küldött a szövetségi államok illetékeseihez, s elrendelte, hogy fagyasszanak be minden új, vagy függőben lévő szabályozást. A feljegyzésben Priebus leszögezte: a befagyasztás azt a célt szolgálja, hogy Donald Trump kinevezettjeinek vagy jelöltjeinek "lehetőségük legyen áttekinteni bármilyen új, vagy éppen csak elindított szabályozást".
Új rakétavédelmi rendszer
A pénteken hivatalba lépett amerikai kormányzat korszerű rakétavédelmi rendszert szándékozik kifejleszteni az Iránból és Észak-Koreából indított esetleges támadások ellen - közölte a Fehér Ház.
Az elnöki hivatal honlapjára percekkel Donald Trump elnöki beiktatása után tették fel az erről szóló közleményt. Egyelőre nem derül ki belőle, hogy a "lehető legkorszerűbbként" említett rendszer miben különbözne a jelenleg fejlesztés alatt álló rakétavédelmi rendszerektől.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"263117","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"303","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
A Fehér Ház honlapjának kinézete is megváltozott az új amerikai elnök beiktatása után, teljesen megfrissült, az egyetlen sajtóanyag egyelőre Trump beiktatási beszéde.
Donald Trump rögtön a beiktatása után aláírt több hivatalos iratot. Ezek többsége a sajtó közlése szerint kinevezés, az elnök véglegesítette például James Mattis volt tábornok védelmi miniszteri szolgálatát.
Az USA kivonul a Csendes-óceáni Partnerség tárgyalásaiból
Az új amerikai kormányzat szándékai szerint kivonul a Csendes-óceáni Partnerség nevű kereskedelmi megállapodás (TTP) tárgyalásaiból, és eltökélt az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás (NAFTA) újratárgyalásában - olvasható a Fehér Ház honlapján, amely Donald Trump elnöki beiktatása után teljesen megújult.
A Trump-kormány programjait nagy vonalakban felvázoló dokumentumok a megújult honlapon olvashatóak. (https://www.whitehouse.gov/america-first-energy)
Az új kormány munkahelyteremtési stratégiájának részét képezi a TTP tárgyalások megszakítása és a NAFTA újratárgyalása. Ez utóbbiból is kivonulna Washington, ha a kereskedelmi partnerek nem hajlandóak újratárgyalni a megállapodást annak érdekében, hogy az amerikai dolgozók előnyös, "méltányos" egyezséghez jussanak - olvasható a honlapon.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"263118","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
A dokumentum indoklása szerint az amerikaiak "túl régóta" kényszerülnek arra, hogy bennfentesek és a washingtoni elit érdekeit képviselő kereskedelmi állapodásokat fogadjanak el. Új, kemény és méltányos alkukkal viszont a nemzetközi kereskedelmet az amerikai gazdasági növekedésre használhatja fel Washington, amivel több millió munkahelyet teremthetnek az Egyesült Államokban - áll a dokumentumban.
A Trump-kormányzat az energetikában is olyan változtatásokra törekszik, amelyek az amerikai dolgozók javát hivatottak szolgálni. Olyan energiapolitikát kíván folytatni, amely az amerikai erőforrásokat részesítené előnyben a külföldről behozottakkal szemben. A dokumentum úgy fogalmaz, hogy a Trump-kormány intézkedései véget vetnek a külföldi olajfüggőségnek.
Viszlát környezetvédelem
Trump elnök továbbá eltökélt az olyan "káros és szükségtelen" intézkedések megszüntetésében, mint elődje, Barack Obama környezetkímélő intézkedései. Obama a károsanyag-kibocsájtás korlátozását ösztönözte, és egyebek közt az erdőségek megóvását és az alternatív energiaforrások használatát támogatta. A dokumentum szerint ezek felszámolása több mint 30 milliárd dollárral fogja növelni az amerikai dolgozók fizetését a következő 7 évben. Az új amerikai kormány támogatja az olaj- és földgázszektor újraélesztését, ami növelni fogja a kormány bevételeit, amelyeket pedig utak, iskolák, hidak és az állami infrastruktúra újraépítésére használnak majd fel. A dokumentum hozzátette, hogy az olcsóbb energia kedvező hatást fog gyakorolni a mezőgazdaságra is.
Az amerikai gazdaság "talpra állításához" Trump elnök 25 millió munkahelyet tervez teremteni a következő évtizedben, és évente 4 százalékos gazdasági növekedést tűzött ki céljául. Ennek érdekében egyebek közt az adózási törvények megváltoztatását és a szövetségi szabályozások enyhítését javasolta - olvasható a Fehér Ház internetes oldalán.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"263119","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
A Bloomberg hírügynökség közlése szerint ezzel szemben a frissen beiktatott elnök egyik első intézkedése az volt, hogy visszavonta az előző kormány döntését, amely csökkentette szövetségi lakhatási hatóság (FHA) jelzálogdíját. A hatóság olyan lakáshiteleseket támogat, akik először vásároltak ingatlant, vagy alacsony bevétellel bírnak. Az előző, Obama-kormány csökkentett az éves jelzálogdíjon, amivel az amerikai lakáshitelesek több száz dollárt spórolhattak volna meg, de a republikánusok elleneztek.
A Trump-kormányzat külpolitikáját felvázoló dokumentum "az erő révén fenntartott béke" elvét helyezte kilátásba. Elsődleges céljaként az Iszlám Állam és más szélsőséges iszlamista csoportok legyőzését nevezte meg. Az új kormány kilátásba helyezte az amerikai hadsereg újjáépítését és megerősítését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.