Szlovákia uniós csatlakozása után az eddiginél sokkal egyszerűbbé válik a szlovákiai felsőfokú végzettségek európai elismertetése. Az általános orvos, a fogorvos, a gyógyszerész, az állatorvos és az építész szakképzettség elismerése automatikus lesz. De mi lesz a többiekkel?
Továbbtanulás határok nélkül
Közösségi szinten nem szabályozzák a nyelvvizsgát, vagyis ahány tagállam (vagy oktatási intézmény, ahova esetleg kell a nyelvvizsga), annyi elvárás. Létezik ugyanakkor pár nyelvvizsga, amely meglehetősen széles elismertségnek örvend: elsősorban a cambridge-i, az IELTS és a TOEFL. Ezeket Szlovákiában is le lehet tenni, jórészt az adott ország kulturális kirendeltségén, francia esetén például a Francia Intézetben vagy nagykövetségen. Ez utóbbi telefonszáma 02/ 59 34 77 45.
Általánosan érvényes, hogy az oklevél elismerését rendszerint attól az oktatási intézménytől kell kérni, amelyben az érintett tanulni szeretne.
A szlovák diploma a többi tagállamban nem értéktelen, csak mivel oktatásra nem igazán van egységes közösségi szabályozás, nem automatikus az elismertsége a többi tagállamban. Ezért a diplomát, akárhol szereztük is, tagállamról tagállamra honosítani kell (már ha úgy döntünk, hogy elköltözünk). Ezt az adott állam hatósága végzi. Szlovákiában a lehetőségekről a www.saaic.sk címen tájékozódhatunk. Létezik ugyanakkor néhány terület, ahol az EU-n belül egységesítették a képzést, az ő esetükben a honosítás egyszerű. Szerencsések tehát az orvosok, a fogorvosok, az ápolónők, az építészek, az állatorvosok, a gyógyszerészek és a szülésznők; ők mehetnek, amerre látnak.
Hasonló a helyzet az érettségivel, vagyis tagállamról tagállamra, iskoláról iskolára változik a követelmény. Ha gimnazisták vagyunk, és mondjuk Dániába mennénk egyetemre, akkor az ottaniakkal kell tisztázni, hogy milyen papírok kellenek. Vannak helyek, ahol csak fordítást kérnek az érettségiről, máshol teljes honosítás kell, amit az adott állam hatósága végez. Ennek részleteiről az adott állam nagykövetsége tud tájékoztatást adni.
Egyébként simán el lehet menni bármelyik államba tanulni, a diáknak csak egy betegbiztosítást kell tudnia felmutatni a tartózkodási engedély megkapásához. Ösztöndíjak is sok helyen vannak, akár az adott tagállam részéről, akár az EU-n keresztül. Utóbbit illetően forduljunk a Tempus Közalapítványhoz. Ennek szlovákiai irodáját a következő címen találjuk: Národná kancelária TEMPUS, Staré grunty 52, 842 44 Bratislava.
tel.: 02/6542 6129.
A felsőoktatásban való részvételért nem kell fizetni Luxemburgban, Dániában, Görögországban, Csehországban, Lengyelországban és Máltán. Nincs tandíj, de kötelező tagsági díjat kell fizetni valamely hallgatói szervezetnek Finnországban, Svédországban, Németországban és Cipruson. Minden más európai uniós országban tandíjat kell fizetniük a diákoknak. (jéel, i-x, mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.