<p>Prága azzal számol, hogy következő évtizedekben mégis megépülhet a Duna-Odera-Elba csatorna, amellyel több tengerhez vezető, közvetlen és jól hajózható utat kaphatna a közép-európai régió.</p>
Tovább él a Duna-Odera-Elba csatorna terve Csehországban
A nagyszabású vállalkozás része Csehország azon távlati területfejlesztési tervének, amelyet hétfőn fogadott el a cseh kormány. A kedden nyilvánosságra hozott adatok szerint a 18. század végén született, s azóta többször eltemetett, illetve felújított elképzelés megvalósítása legalább hat milliárd euróba kerülne, s a pénz nagyobbik részét az Európai Unió biztosíthatná.
A távlati területfejlesztési terv szerint a mindenkori cseh kormányoknak biztosítaniuk kell, hogy az építkezés számára számba jöhető terepeken továbbra is építési tilalom legyen érvényben. A közlekedési tárcának komoly háttéranyagot kell kidolgoznia, s az egész projektet konzultálnia kell a szomszédos országokkal.
- A csatorna megépítése reális. A munkák azonban a legjobb esetben is legkorábban 15-20 év múlva kezdődhetnek meg - mondta újságíróknak Pavel Skvára, a közlekedési miniszter helyettese.
Az új hajóút a Duna Pozsony és Bécs közti szakaszából indulna észak felé és az észak-morvaországi Ostrava felett lengyel területen kapcsolódna az Oderához. Ostrava alatt mintegy 40-50 kilométerre lenne egy nyugati irányú elágazás, amely a csatornát összekötné az Elbával. Csehország és a közép európai országok a csatornán keresztül így kényelmes vízi utat, összeköttetést nyerhetnének több tengerhez.
Az elképzelés évtizedek óta indulatos szakmai és társadalmi viták tárgya. A cseh kormány mellett immár három éve működik egy tárcaközi bizottság, amelynek feladata ismételten felmérni a projekt megvalósításának lehetőségeit. A csatorna esetleges útvonalát ugyanis már régebben államilag védett területnek nyilvánították, ahol tilos ipari zónákat és egyéb nagyszabású építkezéseket kialakítani. Ez feszültségforrás, mert az érintett régiók azt állítják, hogy a védett területek fenntartása korlátozza fejlődésüket.
- Nagyon kényes kérdésről van szó. A Duna-Odera-Elba víziútnak, bár megvalósítása 2020 előtt nem valószínű, mindenképpen van jövője. A kormánynak ezért nem lenne szabad elhamarkodva döntenie a védettség esetleges módosításáról - mondta korábban Vít Simonovsky, a közlekedési tárca vízi utakért felelős igazgatója.
Több szakértő szerint azonban a megvalósítással nem kellene sokat várni.
- A tervek megvalósítására való felkészülést most kellene elkezdeni. 2013-ban befejeződik a Szajnát a belgiumi Schelde folyóval és rajta keresztül a Benelux-kikötőkkel összekötő új, nagy teljesítményű, úgynevezett Szajna-Észak-Európa csatorna építése, amelyet az Európai Unió pénzel. Csehország abban az időben várhatóan már fejlett országnak lesz minősítve, és így joga lesz pénzt kérni az uniótól nagyszabású nemzetközi beruházásokra. A Duna-Odera-Elba csatorna pedig éppen ilyen - mutatott rá Josef Podzimek, aki a közelmúltban könyvet írt a témáról.
A sokat vitatott csatorna megépítésére legalább négy többé-kevésbé hivatalos, félhivatalos elképzelés, és legalább kéttucatnyi nem hivatalos terv létezik. Egyes számítások szerint a csatorna hossza mintegy 260 kilométer, más számítások szerint akár 500 kilométer is lehetne. Több szakasza a már meglévő helyi jellegű
csatornákat, illetve folyókat használná ki.
Josef Podzimek "Három tenger kereszteződése" című, tavaly megjelent könyve a felettébb érdekes témáról közönségsikert aratott. Ez azt jelzi, hogy a Duna-Odera-Elba csatorna nem csak a szakértőket, hanem a közvéleményt is élénken foglalkoztatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.