Történelmi lehetőség Ciprus előtt

New York. Az ENSZ béketerve a svájci kantonrendszer mintájára szövetségi államot irányoz elő a három évtizede megosztott Ciprus számára.

New York. Az ENSZ béketerve a svájci kantonrendszer mintájára szövetségi államot irányoz elő a három évtizede megosztott Ciprus számára. Kofi Annan főtitkár hétfőn ismertette az ENSZ Biztonsági Tanácsával a béketervet, amely szerint a független ciprusi állam egy közös állam és két „alkotó állam” – a ciprusi görög és a ciprusi török – megbonthatatlan partnerségén nyugszik. A két alkotó állam egyenlő jogállású, a szövetségi alkotmány szabta korlátok között gyakorolja hatalmát saját alkotmánya szerint.

A 137 oldalas tervet hétfőn délelőtt adták át a két ciprusi vezetőnek, Gláfkosz Kleridesz ciprusi elnöknek Nicosiában, a törököket képviselő Rauf Denktasnak pedig New Yorkban, ahol éppen gyógykezelik. A tervet megkapta még a két közösség támogatója, Görögország és Törökország, valamint az egykori gyarmattartó Nagy-Britannia is. Kofi Annan Biztonsági Tanácsban kijelentette: a jövő héten vár választ a felektől arra, hogy a tervet elfogadják-e tárgyalási alapként. A tárgyalások 30 nap múlva kezdődnének – éppen az EU december 12-i csúcstalálkozója előtt, amelyen döntenek Ciprus felvételéről és az EU–török csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontjáról. A terv szerint a ciprusi szövetségi államban a végrehajtó hatalmat hattagú elnöki tanács gyakorolná, a testület elnöki és alelnöki tisztét tízhavonta váltakozva ciprusi görög, illetve török töltené be. Az elnökség összetétele arányos lenne a két alkotó állam népességszámával, de mindegyik alkotó állam legalább két tagot küld a testületbe. A kilenctagú legfelsőbb bíróságban három-három bírót delegálna a két alkotó állam, három pedig külföldi lenne. A béketervet mind a ciprusi görögök, mind a ciprusi törökök népszavazáson hagyják jóvá.

Az 1974. évi török invázió óta megosztott földközi-tengeri sziget 750 ezer lakosának mintegy 20 százaléka török, ők a sziget északi egyharmadát ellenőrzik. A terv nyitva hagyja a két alkotó állam közötti határok kérdését. Törökország azzal fenyegetődzött, hogy bekebelezi az általa megszállva tartott szigetrészt, ha az EU befogadja a megosztott Ciprust, Görögország viszont az EU-bővítés megakadályozásával fenyegetődzött, ha Ciprust kihagyják az újonnan csatlakozók közül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?