Törököt foghatunk Ankarával

Brüsszel.

Brüsszel. A migrációs válság lehetséges megoldása és ezzel összefüggésben a Törökor-szággal folyamatban levő tár-gyalások folytatása és az EU–török megállapodás elfogadása áll a tegnap kezdődött kétnapos uniós csúcsértekezlet középpontjában.

Az EU-tagországok állam- és kormányfőinek célja a migrációs beáramlás megállítása. A találkozón az uniós vezetők folytatták az egyeztetést az Ahmet Davutoglu török kormányfő által március 7-én váratlanul előterjesztett javaslatokról. A körvonalazódó menekültügyi megállapodás keretében Ankara további pénzügyi támogatást kért az uniótól az országban tartózkodó szíriai menekültek ellátására, továbbá újabb öt fejezet megnyitását a vele folytatott csatlakozási tárgyalásokon, valamint azt, hogy legkésőbb június végéig töröljék el az uniós vízumkötelezettséget a török állampolgárokkal szemben. A törökök ezért cserébe visszafogadnák az országból illegálisan Görögországba érkező migránsok mindegyikét. Az EU-nak viszont minden egyes visszafogadott szíriai állampolgárért cserébe be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból. Összesen 72 ezer menekült önkéntes alapú befogadásáról állapodhatnak meg a csúcson – jelentette a Spiegel Online német hírportál. Az előzetes megállapodástervezet szerint első lépésként 18 ezer szíriai menekültet kellene szétosztani a tagállamok között.

A török miniszterelnök csak ma csatlakozik az európai vezetőkhöz az EU és Törökország közötti együttműködéssel foglalkozó munkaülés keretei között. Szükséges a Törökországgal való együttműködés, de nem minden áron – jelentette ki Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter. Az osztrák tárcavezető kétségeinek adott hangot a Törökországgal való megegyezés lehetőségével kapcsolatban. Szerinte nem szabadna a vízumkötelezettség eltörlésével jutalmazni Törökországot, miután Ankara korlátozza a sajtószabadságot. Úgy vélte: az uniónak a megegyezés miatt nem szabadna lemondania saját értékeiről. Az Európai Unió és Törökország között körvonalazódó megállapodás sikere attól is függ, hogy Ankara támogatja-e a ciprusi béketárgyalásokat – figyelmeztetett Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Ankara egyelőre nem hajlandó elismerni Ciprust, Nicosia pedig a törökökkel folytatott uniós tárgyalások megtorpedózását lebegteti. Törökország sokat kér, és a követelései már inkább zsaroláshoz hasonlítanak, mint segítségkéréshez – mondta Charles Michel belga kormányfő. Hozzátette: egy ilyen követeléssel szemben meg kell védeni az európai érdekeket. Európa megmutatta, hogy többre is képes, ha máshogy nem megy, akkor az eddig érkezett menekültek áthelyezésével kell csökkenteni a tagállamokra nehezedő nyomást – mondta. A megegyezéshez az kell, hogy Törökország teljesítse minden vállalását, de még nem tartunk itt – hangsúlyozta a kormányfő.

„Bonyolult egyeztetések előtt állunk, de az alapvető irány világos” – mondta Angela Merkel német kancellár. Mark Rutte, az EU soros elnöki tisztét betöltő Hollandia miniszterelnöke, aki előző héten részt vett az Ahmet Davutoglu török kormányfő és Merkel által egyeztetett török javaslat kidolgozásán, azt mondta, ha az európai vezetőknek sikerülne megegyezni Ankarával, a migránsok 3-4 héten belül felhagynának azzal az igyekezetükkel, hogy Törökországból az unióba jussanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?