Törökországba mennek a dezertőrök

<p>Damaszkusz. Az egyre súlyosabb összecsapások miatt az ENSZ szíriai megfigyelői elhagyták Aleppót, ahonnan már a lakosság 60 százaléka elmenekült. Mindenki azt találgatja, hol lehet Rijád Hidzsáb kormányfő, aki hétfőn dezertált és átállt a felkelők oldalára.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A 46 éves miniszterelnök az eddigi legmagasabb rangú szíriai vezető, aki hátat fordított a rezsimnek. Az államfő a májusi parlamenti választások után, júniusban nevezte ki kormányfőnek Hidzsábot, aki korábban mezőgazdasági miniszter volt. Aszad akkor azt állította, hogy Hidzsáb kinevezése a reformok irányába tett lépés, az ellenzék azonban ámításnak nevezte ezt, hiszen a minisztert az Aszad-rendszer hűséges tagjaként ismerték, fontos funkciókat töltött be a hatalmon lévő Baasz pártban is. Egyébként Szíriában mindent Bassár el-Aszad és szűk köre ellenőriz, a kormányfőnek nincs túl nagy mozgástere, akárcsak a parlamentnek.

Ammánban tegnap cáfolták azt a hétfői jelentést, hogy Hidzsáb Jordániába menekült volna, a damaszkuszi média pedig úgy tudja: a dezertált politikus Bejrútban van, és onnan Törökországba akar utazni. Két arab televízió is idézte a jordániai tájékoztatási minisztert, aki leszögezte: Hidzsáb mindeddig nem lépett a királyság területére, s ez az ügy Szíriára tartozik. Egy szíriai hírügynökség állította: Hidzsáb valóban nem Ammánban van, hanem Libanon fővárosában, Bejrútban. Szaad Haríri volt libanoni miniszterelnök állítólag rendelkezésére bocsátotta saját repülőgépét. Nyugati források szerint Hadzsib készült a szökésre, a családját hetekkel ezelőtt külföldre menekítette.

Ismét dezertált egy szíriai tábornok és a kíséretében lévő 11 tiszt – közölte tegnap a török külügyi szóvivő. Törökországba csak hétfőn több mint 1300 menekült érkezett, s mint az Anadolu jelentette, összesen már 50 ezer szíriai menekült érkezett az országba. Eddig mintegy húsz szíriai tábornok dezertált. A török hatóságok nem tudták megmondani, pontosan hányan tartózkodnak közülük jelenleg Törökországban, ugyanis többen visszatértek Szíriába, hogy a rendszer ellen harcoljanak.

Szintén kényes kérdés Törökország számára: a szíriai hatóságok szabadon engedték a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) 1200 tagját. Ezt a Zaman török lap írta tegnap, hozzátéve: Szíria három északi régiójában háromezer embert engedtek szabadon, ezek több mint fele köztörvényes bűncselekményt követett el, míg a többiek közül 1200 volt politikai fogoly, a szélsőséges PKK tagja.

Halid Abu Szalah, a szíriai Homsz város forradalmi tanácsának képviselője elmondta, a szabadultak többsége csatlakozott a PKK szíriai szárnyának tekintett Demokratikus Egység Pártjához. Szerinte Szíria kurd lakossága nem tekinthető szeparatistának, és nem jelent veszélyt Törökországra.

A damaszkuszi kormány ellen harcoló Szíriai Szabad Hadsereg (FSA) közölte, nem engedi, hogy a kurd harcosok Szíriából fenyegetést jelentsenek az ankarai kormány számára. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?