<p>Hatszáz fölé emelkedett az északnyugat-kínai Csinghaj (Qinghai) tartományban történt, a Richter-skála szerinti 7,1-es erősségű szerdai földrengés halálos áldozatainak a száma.</p>
Több mint 600 halott a kínai földrengés után
Hatszáz fölé emelkedett az északnyugat-kínai Csinghaj (Qinghai) tartományban történt, a Richter-skála szerinti 7,1-es erősségű szerdai földrengés halálos áldozatainak a száma, már túlélők százait sikerült kimenteni, első szintű szükségállapot van érvényben.
A legfrissebb adatok szerint 313 embert eltűntként tartanak nyilván, 9110 a sérültek száma, közülük 970 embernek súlyos az állapota. 15 ezer ház vált a földdel egyenlővé, százezer ember evakuálásáról, átköltöztetéséről kell gondoskodni. A város fából és vályogból készült épületeinek több mint 85 százaléka dőlt romba.
A Jüsu (Yushu) tibeti autonóm prefektúra székhelyén, a százezres lakosú Kjeku (Gyegu) városban, amely közel van a földrengés epicentrumához, mintegy tízezer katona, rendőr és tűzoltó, valamint kiképzett mentő végzi a keresést a helyi civilek segítségével. A Hszinhua hírügynökség összefoglalója szerint körülbelül húsz helyi tibeti buddhista szerzetes is részt vesz a munkában. A mentési központ közölte, elsődleges feladatuknak a még élők mielőbbi felkutatását és kimentését tekintik.
A mentést nehezítik az időjárási körülmények, a fagyos hideg, a súlyosan megrongálódott infrastruktúra, a földcsuszamlások okozta akadályok. A település a központi televízió újságírója szerint mindössze három úton közelíthető meg, az utak állapota rendkívül rossz, a tévések - akik Szecsuan irányából indultak el, szerdán csak óránként negyven kilométer megtételére voltak képesek. A közeli repülőtereken nagy a forgalom, folyamatos a mentést szolgáló rakományokkal telített gépek érkezése.
A szakértők a legnagyobb problémának a négyezer méter feletti térségben az oxigénhiányos környezetet említik, ahol csak a szervezet átállása után, de a mentők többségének szokatlan környezetben, alacsonyabb teljesítménnyel lehet dolgozni. A mentők közül máris többen szédülésre panaszkodtak.
A kínai központi televízió helyszínről küldött tudósításain jól látható, amint a földrengés sújtotta területeken hatalmas romhalmazok jelzik a lakóépületek helyét. A katonák, és a civilek éjszaka is intenzíven dolgoztak, sátortáborokat állítottak fel, miközben még mindig főleg kézzel mozgatják a törmelékeket, de légkalapácsokat és tolólapos munkagépeket is látni. Légi úton már gyakorlott mentők százait, katonák ezreit küldték a helyszínre nehézgépekkel, felszereléssel és kutyákkal. A különböző tartományok nagy létszámban orvosi csoportokat, mentőautókat indítottak útba.
A jelentések szerint még csütörtökön felállítanak egy helyi - alkalmi - kórházat a sebesültek ellátására. Kjekuban több mint 40 sátorban helyezték el a lakosság egy részét, a többségnek a szabadban kellett az éjszakát eltöltenie, fagypont alatti hidegben. Jelenleg még mindig nincs elegendő gyapjútakaró, sátor a károsult területeken, de a helyzet még a nap folyamán változni fog - ígérik a mentés szervezői.
A térségben eddig legalább 750 utórengést regisztráltak, közülük a legnagyobb 6,3-es erősségű volt.
Január és április között tíz 7-es erősségű földrengés történt a világban. Hosszú éveket alapul véve Kínában évente átlagosan húsz, a Richter-skála szerinti 5-ös erősségű, négy 6-os és három 7-es, vagy annál erősebb földrengés történik - hangzott el az államtanács információs irodájának csütörtöki tájékoztatóján.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.