London. Nős, 300 fős magánhadserege van hat harckocsival meg egy szovjet gyártmányú rakétavetővel, testőr őrködik biztonsága fölött, sofőr áll rendelkezésére – ő Mohamed Aka Humajún, Afganisztán legfiatalabb, 15 éves hadura.
Tizenöt éves afgán hadúr álma
London. Nős, 300 fős magánhadserege van hat harckocsival meg egy szovjet gyártmányú rakétavetővel, testőr őrködik biztonsága fölött, sofőr áll rendelkezésére – ő Mohamed Aka Humajún, Afganisztán legfiatalabb, 15 éves hadura. Apja halála után mint a legidősebb egyenes ágú leszármazottat választották meg három hónapja a tálibellenes erők egyikének vezetőjévé. Kinevezésére Ahmed Sah Maszúd, az Északi Szövetség szeptemberben meggyilkolt főparancsnoka és Burhanuddin Rabbani, a szövetség politikai vezetője személyesen adta áldását. „Nem szeretem a videojátékokat, itt Afganisztánban sokkal fontosabb dolgokról, mint például a biztonságról, az élelemről kell gondolkoznunk. 300 katonám van. Apámat szolgálták, és most alám tartoznak” – mondta a brit The Daily Telegraph tudósítójának. Humajúnnak még a szakálla sem serkent ki, de 26 falu tartozik ellenőrzése alá. Nős, ő gondoskodik hét fivéréről, három nővéréről és apja három özvegyéről. Feleségével, Dzsamillával 13 évesen ismerkedett meg és tavaly nőül vette. Az ifjú hadúr nem ért egyet azzal, hogy az afgán nőknek burkát kell viselniük, és nem szabad egyedül az utcára lépniük, és arról beszél, hogy apjával ellentétben ő bizony egyetlen asszonyához akar hűséges lenni. Mindennap ötkor kel, megmosakszik és imádkozás után azonnal kiadja dandárjának a napiparancsot. 300 katonája közül 150 a tálibok elleni frontvonalon van. Utána visszavonul, történelmet, politikát tanulmányoz napi két órán át. „Jelenleg afgán történelmet tanulok, de szeretném a világtörténelmet is megismerni” – mondja. Arról álmodik, hogy egyszer Afganisztán elnöke lesz. „Rabbani azt is megígérte, hogy ha Afganisztánban biztonságos lesz a helyzet, Londonba küld tanulni. Gondolja, hogy problémám lehet abból, ha a testőröm fegyvert visel? – faggatja beszélgetőtársát arról, hogy mire számítson Londonban. Az újságíró szerint Humajún éles elméjű ifjú, ugyanolyan elmélyülten vitatja meg a politikai, katonai helyzetet, mint az Északi Szövetség harcedzett parancsnokai. Egyetlen különbséggel: páratlan érdeklődést mutat a külvilág dolgai iránt is. Az ifjú, aki 13 évesen volt először a fronton, egyáltalán nem tartja elítélendő dolognak a gyermekek katonáskodását: „A gyerekek kiváló katonák, erősek, gyorsak és nagyon bátrak” – hangoztatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.