<p>Viharosnak ígérkezik a cseh Polgári Demokratikus Párt (ODS) hétvégi tisztújító kongresszusa Prágában. A péntektől vasárnapig tartó tanácskozás célja megválasztani a legerősebb cseh kormánypárt új elnökét és meghatározni a párt stratégiai programját, valamint irányvonalát.</p>
Tisztújító kongreszust tart az ODS
Nyilvánvaló - s ezt ma már senki sem vonja kétségbe -, hogy az ODS válságban van. Az októberi regionális önkormányzatai és a részleges szenátusi választáson elszenvedett katasztrofális vereség után a pártban nyílt hatalmi harc alakult ki a Mirek Topolánek pártelnök-kormányfő vezette szárny, illetve a pártalapító Václav Klaushoz hű szárny képviselői között.
Külpolitikai szempontból mindkét szárnyat europesszimistának lehetne minősíteni: de míg Topolánekék hajlandóak megbékélni az Európai Unió tagállamainak újfajta, szorosabb integrációjával, addig a Klaus szárny ezt határozottan ellenzi. Pavel Bém prágai főpolgármester, az ODS első alelnöke, aki Topolánek kihívója lesz a pártelnöki választáson, bejelentette: ha győz, határozatot fogadtat el a kongresszussal, hogy a párt képviselői és szenátorai a lisszaboni szerződés elfogadása ellen szavazzanak.
A Topolánek-Bém párharc várható győztese a pártelnök kormányfő, aki bírja a régiók döntő többségének a támogatását. Bém egyértelműen csak Prágát tudja maga mögött. Igaz ugyan, hogy Prága a polgári demokraták bástyája, de a régiók többségben vannak. Bémnek valószínűleg az sem fog segíteni, hogy a pártalapító Václav Klaus végül is bejelentette: szombaton megjelenik a kongresszuson és beszédet mond. Mindez az új pártelnök megválasztása előtt lesz. A média szerint nem vitás, hogy beszédében Klaus újra élesen bírálni fogja Topoláneket, akinek lemondását már az októberi választási kudarc óta követeli.
Helyi megfigyelők azt állítják: Topolánek várhatóan győzni fog, de pirruszi győzelemről lesz szó. Az elemzések szerint a jobboldali párt támogatottsága jelentősen csökkenő tendenciát mutat, különösen a középrétegek körében. Ezt a Topolánek kormány megszorító intézkedéseinek, valamint a kormánytagok arrogánsnak minősíthető magatartása következményeinek tudják be. Ez elsősorban Topolánekre vonatkozik, akinek vulgáris és nem egészen átgondolt gesztusai, nyilatkozatai, valamint magánélete is gyakori bírálatok tárgya a közvélemény körében és a sajtóban is.
Miután Bém bejelentette, hogy sikere esetén felmondaná a koalíciót a kereszténydemokratákkal (KDU-CSL) és a zöldekkel (SZ), kisebbségi kormányt alakítana, a miniszterek és az ODS tisztségviselőinek a jelentős része is Topoláének mellé állt. A Reflex című politikai hetilap elemzése szerint ez a szárny érzi, hogy Csehországban egyre inkább a baloldal nyer teret, ezért minden erejét arra összpontosítja, hogy a párt kormányzati, hatalmi pozícióit legalább a 2010-ben esedékes rendes képviselőházi választásig megőrizze, bebetonozza. Az ODS körül ugyanis mindig nagyon erős vállalkozói réteg volt, s ezek a kormányzati pozíciók bukásával sokat veszítenének. Ennek a rétegnek nagyon fontos az is, hogy sikeres legyen Csehország európai uniós elnöksége a jövő év első felében, s hogy ezt a hat hónapot Topolánek vezényelje le. Nincs ínyükre, hogy Bém nem zárja ki: a bonyolult belpolitikai helyzetet jövőre előrehozott választással oldhatnák meg.
Az ODS nyilvánosság előtt zajló belső vitáiból az is kiderült, hogy a párt mai vonalvezetésével elégedetlenek egy vagy két új jobboldali párt megalakítását is tervezik. Václav Klaus maga is jelezte, hogy nem lenne ellenére az ilyen fejlemény, s egy euroszkeptikus pártot támogatni tudna.
Az ODS-nek ártott, hogy teljes mellszélességgel kiállt a Csehországba telepítendő amerikai radarállomás mellett. Ebben a kérdésben a párt egységes. A cseh közvélemény kétharmada azonban az amerikai bázist ellenzi. A cseh-amerikai radarszerződés képviselőházi támogatása is kétséges. A cseh média nem zárja ki, hogy a kulisszák mögött megállapodhatnak a felek, s ha a kormányoldal átengedi Lisszabont, az ellenzék ugyanezt teszi a radar esetében. (kokes)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.