Terítékre kerülnének az olcsó légitársaságok is

Brüsszel. Kiterjesztené az Európai Unió emissziókereskedelmi rendszerét (European Emission Trading Scheme, ETS) az Európai Parlament a légi közlekedésre, és jelentősen szigorítana az Európai Bizottság által javasolt szén-dioxid-kibocsátási határértéken.

Brüsszel. Kiterjesztené az Európai Unió emissziókereskedelmi rendszerét (European Emission Trading Scheme, ETS) az Európai Parlament a légi közlekedésre, és jelentősen szigorítana az Európai Bizottság által javasolt szén-dioxid-kibocsátási határértéken.

Az EP nagy többséggel elfogadta az EB javaslatát a kibocsátáskvóta-kereskedelmi rend?szernek a légi közlekedésre történő kiterjesztéséről. A beavatkozás szükségességének indokai közé sorolják, hogy az egy évvel korábbi mérésekhez képest 2004-re a nemzetközi légi közlekedési szektor által kibocsátott, üvegházhatást okozó gázoknál az EU részaránya 7,5 százalékkal emelkedett. 1990 óta a légi ágazat összes szén-dioxid-kibocsátása 87 százalékkal nőtt. Ez igen távol áll attól a 8 százalékos csökkentési céltól, amelyet a kiotói jegyzőkönyv az üvegházhatást okozó gázok visszaszorítására irányoz elő az EU számára.

A parlament szerint 2011-ig az ETS-t ki kell terjeszteni mind a közösségen belüli, mind pedig az EU és harmadik országok közötti légi forgalomra. A bizottság ezt az új rendszert az unión belüli járatok esetében 2011-től, az EU határain túllépő járatokra pedig 2012-től vezetné be. Az EB azt javasolta, hogy a légijárat-üzemeltetők ETS-értékét a 2004 és 2006 közötti átlagos éves szén-dioxid-kibocsátás 100 százaléka alapján határozzák meg. A képviselők ennél tovább mennének, és 90 százalékra csökkentenék ezt az arányt. A korábbi, szakbizottsági verzióban még 75 százalék szerepelt. Az ETS olyan engedélyt is adhatna az üzemeltetőknek, amelyek értelmében lehetőségük lenne bizonyos meny?nyiségű szén-dioxid kibocsátásra. Az engedélyek egy részét díjmentesen kapnák a légi üzemeltetők, a maradékot pedig szabadon lehetne adni-venni, árverezni, elősegítendő a kvóták költséghatékony igénybevételét.

Az EP szerint az árverésen értékesített egységekből származó bevételeket az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának enyhítésére, az éghajlatváltozás hatásaihoz történő alkalmazkodásra, a kutatás és fejlesztés finanszírozására kell felhasználni. A jelentés hozzáteszi: a bevételeket „az éghajlatbarát közlekedés, például a vonat- vagy a buszközlekedés adóinak és díjainak csökkentésére is fel kell használni; továbbá fedezni lehet belőle a tagállamok ezen irányelvből adódó, indokolt igazgatási költségeit”. A jogszabályról – miután az EP most első olvasatban elfogadta azt – a tagállamok kormányait képviselő Európai Tanács dönt. Ha elfogadja az EP módosításait, az irányelv véglegessé válik, ellenkező esetben második olvasatban visszakerül a parlamentbe.

A jogszabály vitájában az új tagországok érdekeit képviselve felszólalt Hegyi Gyula magyar szocialista képviselő. Elmondta, az EU-ban az új tagállamok csatlakozásával és az olcsó légitársaságok előretörésével a korábbinak a két-háromszorosára nőtt a légi forgalom. Szerinte az egyes országok kibocsátási kvótáit az egy főre jutó értékek alapján kell meghatározni, mivel nagy különbségek vannak az egyes tagállamok között. Úgy vélte, tisztességtelen lenne, ha a nyugati országok egy főre vetítve háromszor annyi üvegházhatást okozó gázt bocsáthatnának ki, mint például Magyarország és a többi új tagállam. Hangsúlyozta: itt és a többi környezetvédelmi politikában is az összes tagországtól, összesen elvárt csökkenést kellene meghatározni, nem pedig a százalékos arányt, „különben azokat büntetik, akik kevesebbet szenynyeztek a múltban”. (mti, ú)

Általános kötelezettségvállalás

Az Európai Unió tagállamai 2007 márciusának elején megállapodtak abban, az EU 2020-ig legalább 20 százalékkal csökkenti szén-dioxid-kibocsátását az 1990-es évek szintjéhez képest, 20 százalékos energiamegtakarítást vezet be és 20 százalékra növeli a megújuló energiák arányát energiafelhasználásában. A 20 százalékos vállalás az egész EU-ra vonatkozik, s az egyes tagállamok kötelező vállalását az EB határozza meg, velük egyeztetve. A pontos részletek kidolgozásakor figyelembe veszik a nemzeti „kiindulópontot” és a jelenleg magasabb aránnyal rendelkező tagállamoknak többet kell teljesíteniük, mint az alacsonyabb kiindulópontról startolóknak. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?