<p>Teljes átláthatóságot ígért a mohi atomerőmű kibővítése kérdésében Ausztriának hétfői bécsi tárgyalásai során a külügyminiszter. "A kulcsszó a bizalom" - tette hozzá Mikuláš Dzurinda az osztrák külügyminiszternél, Michael Spindeleggernél tett bemutatkozó látogatása alkalmával tartott sajtótájékoztatón.</p>
Teljes átláthatóságot ígért a mohi erőmű ügyében Dzurinda Ausztriának
Szlovákia teljes átláthatóságra törekszik, és mindent megtesz azért, hogy biztosítsa az osztrák lakosság bizalmát az erőmű kérdésében.
"Huszonnégy órán át nyitva kell állnia a kapunak. Nem lehet olyan kérdés, amit nem tehetnek fel az európai unió polgárai" - fűzte hozzá.
Nikolaus Berlakovich osztrák környezetvédelmi miniszter májusban tiltakozott az ellen, hogy - mint fogalmazott - a szlovák hatóságok anélkül zárták le a 3. és 4. blokk építésével kapcsolatos vizsgálatot, hogy kimerítően megválaszolták volna az Ausztria által feltett biztonsági kérdéseket. A környezetvédelmi miniszter akkor úgy foglalt állást, hogy az eljárás lezárásának ez a módja "jelentős zavart" okozott a jószomszédi kapcsolatokban.
Dzurinda egy újságíró kérdésére válaszolva kijelentette: ő maga nem gondolja úgy, hogy a mohi erőmű bővítésének ügye kárt okozott a kétoldalú kapcsolatokban.
Michael Spindelegger hangsúlyozta: Ausztria számára döntő fontosságú, hogy minden lépésről tájékoztatást kapjon. A tapasztalat azt mutatja, hogy szlovák részről komolyan vették ezt az igényt - tette hozzá. Fontos emellett az is, hogy osztrák ás szlovák szakértők közösen megvitassák az osztrák biztonsági aggályokat. Spindelegger szerint szlovák kollégája Pozsony nagyfokú együttműködési készségéről biztosította őt ezen a téren.
A két miniszter méltatta az Ausztria és Szlovákia közötti jó kapcsolatokat, mint mondták, ennek jele, hogy Dzurinda egyik első hivatalos útja külügyminiszterként Ausztriába vezetett.
Spindelegger kijelentette: fontos, hogy minden európai uniós tagállam tartsa magát az állam- és kormányfők tanácsának döntéséhez a Görögországnak nyújtandó európai uniós segély kérdésében. Ugyanakkor azt is tudomásul veszi Ausztria, hogy a szlovák parlament elutasította az anyagi támogatáshoz való hozzájárulást.
Koszovó jogállásával kapcsolatban Dzurinda - megismételve, amit egy osztrák lap előző napi számában megjelent interjúban mondott - kijelentette, hogy az etnikai csoportok egyoldalú elszakadása nem szolgálja Európa érdekét. Koszovóval ellentétben Montenegró népszavazás útján, Szerbia egyetértésével lett független - fejtette ki azzal kapcsolatos álláspontját, hogy a Nemzetközi Bíróság állásfoglalásával ellentétesen miért nem ismeri el továbbra sem Koszovó függetlenségét.
A két miniszter tárgyalásain szó volt arról is, hogy milyen konkrét javaslatokkal lehetne a Duna-stratégiát az abban részt vevő országok közötti "valódi kapoccsá" tenni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.