Kína mindent megtesz a piaci visszaesés megakadályozásáért.
Technológiai részvények – TREND hírcsokor
A Tesla már nem közönségkedvenc a befektetések terén. Noha 2020 óta uralta az amerikai tőzsdét, az elektromos járművek iránti őrület csökkenni látszik. Emellett Elon Musk ellentmondásos ügyei sem tesznek jót az üzletnek.
A Wall Street talált egy új kedvencet: a Reuters ügynökség adatai alapján a Nvidia nevű chipgyártó cég vette át a Tesla helyét a részvénypiacon. A Nvidia értéke csak ebben az évben közel 50 százalékkal emelkedett, míg a Tesla értéke 20 százalékkal csökkent.
Az elmúlt napokban a Nvidia, amely a csúcskategóriás AI-chipek több mint 80 százalékát gyártja, a harmadik helyre emelkedett a piaci kapitalizációban. Előtte a Microsoft és az Apple áll, melyek viszonylag stabil, a gazdasági ciklustól független bevétellel rendelkeznek, míg a Nvidia a félvezető szektorban tevékenykedik, amely az egyik legciklikusabb piaci ágazat.
A chipek iránti kereslet nem fog csökkenni a gazdaság növekedésével, a 2021-es és 2022-es kilátások ellenére. Amikor azonban a gazdaság lassul, az új chipek iránti érdeklődés csökkenni fog, és sok vállalat olcsóbb alternatívák után fog nézni. Ez problémát okoz majd a chipgyártóknak, mivel magasak a fix- és működési költségeik.
Azt, hogy a Nvidia már most jelentősen kockázatos szintre jutott, kedden dokumentálta az ismert befektető, Cathie Wood, akinek Ark Invest nevű alapítványa hosszú távú kilátásokkal rendelkező részvények vásárlására összpontosít. A befektető már az év eleje óta árulja a vállalat részvényeit, ugyanis szerinte túlértékeltek.
"A Nvidiát már pályafutása kezdete óta figyelem. Ezek nagyon ciklikus részvények." – mondta Wood a Wall Street Journalnak.
"Mindenki izgatott, egyszerre próbálnak chipeket beszerezni, így dupla, tripla, négyszeres a megrendelés, majd jön a készletkorrekció. Úgy gondoljuk, hogy ismét ez fog történni."
Jelenleg azonban a Nvidia részvényeinek értéke meghaladja a hongkongi tőzsdén szereplő összes kínai részvény értékét. Míg a Nvidia részvényei 220 százalékkal erősödtek az elmúlt évben, addig a hongkongi részvények 20 százalékot veszítettek. Ez több trillió dollárt jelent, amit a kínai befektetők nemcsak Hongkongban, hanem Kína területén is leírták a részvények 2017-es tetőzése óta.
Az ingatlanpiaccal együtt ez is egy olyan veszteség, amelyet a kormánynak meg kell akadályoznia. Ebben számtalan módszerrel próbálkoznak, például részvényeladások tilalmával. Kedden Kína negyedik legnagyobb alapítványa, a Ningbo Lingjun Investment Management Partnership, amely percek alatt 370 millió dollárnyi részvényt adott el, is büntetést kapott – eltiltották a további kereskedéstől.
A dinamikus technológiai piacon gyakorlatilag egyik napról a másikra új sztár születhet. Tavaly ez a Nvidia volt, de már a nyomában van a cég számára szervermegoldásokat gyártó Super Micro Computer, melynek részvényei 760 százalékkal nőttek.
A kínai kormány gyakorlatilag hetente jelent be újabb és újabb intézkedéseket, hogy segítse a gazdaság, különösen az ingatlanszektor fellendülését. Egyelőre azonban semmi sem segített. Ha a befektetők egyszer bajba kerülnek, nagyon nehéz kihúzni őket belőle.
Kedden a kínai kormány beleegyezett az egyik legnagyobb volumenű intézkedésébe, a jelzáloghitelek kamatainak csökkentésébe. Az alapkamatot negyed százalékkal, 3,95 százalékra csökkentették. A többi intézkedéshez hasonlóan ez sem nyűgözte le különösebben a befektetőket.
(trend.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.