Tárgyalják az unió költségvetését

Az európai parlamenti képviselők hétfőn a tagországok nemzeti parlamentjeinek képviselőivel folytattak vitát a költségvetésről. Várhatóan arról folyik a legnagyobb vita, hogy a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmük hány százalékát fizessék be kötelezően a közös kasszába.

Az európai parlamenti képviselők hétfőn a tagországok nemzeti parlamentjeinek képviselőivel folytattak vitát a költségvetésről. Várhatóan arról folyik a legnagyobb vita, hogy a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmük hány százalékát fizessék be kötelezően a közös kasszába. Az EP hivatalos jelentése az új tagállamok számára kedvezőtlen változtatásokra tesz javaslatot

A törvényhozás költségvetési bizottsága szerint az EU Bizottság eltúlozta az egyes területeken szükséges összegeket, így valamivel kisebb költségvetést ajánlanak a 2007-2013-as periódusra.

Ötéves terv?

A luxemburgi EU-elnökség azt szeretné, ha a júniusi csúcstalálkozón megszavaznák a 2007-től életbe lépő költségvetést. Elemzők szerint a stabilitási és növekedési paktum megváltoztatása ügyében elért egyezség arra enged következtetni, hogy a kormányok a költségvetés tekintetében is találnak kompromisszumos megoldást. Az új javaslatot benyújtó képviselők március végén megtárgyalták a pénzügyi keretrendszert. Ajánlásuk alapján a büdzsé nem hét, hanem csak öt évre előre szólna. Az átállást már a következő költségvetési időszakban meg lehet valósítani, így a mostani tervek 2013 helyett 2010-ig határoznák meg a pénzügyi kereteket.

Még kevesebbet a mezőgazdaságra

Sokak véleménye szerint az EU aránytalanul sok pénzt költ mezőgazdasági célokra. Ebből kiindulva a javaslattevők elképzelhetőnek tartják, hogy a 2007-ben csatlakozó Románia és Bulgária mezőgazdasági támogatása érdekében nem nőnének a közös kasszába fizetett összegek, hanem a meglévő költségvetésből oldanák meg ezt a problémát is. Ez viszont azt jelentené, hogy a régi tagállamok gazdáit nemzeti kormányaik kompenzálnák a támogatások kieséséért. Az EP elé kerülő jelentés bírálja, hogy az EU egyre növeli a különböző ügynökségek számát, amelyek jelenleg már 2735 alkalmazottat foglalkoztatnak. A jelentésben a képviselők elismerik a lisszaboni célok eléréséhez szükséges erőfeszítéseket, de szerintük a kutatás-fejlesztés, a társadalomtudományi kutatás vagy az oktatás területén „reális költségvetésre” van szükség, s e területek helyett az igazságügy, a belügy és külügy költségvetését kellene növelni.

A téma az Európai Bizottság mai ülésén is napirendre kerül, s a testület valószínűleg el is fogadja a pénzügyi perspektívákat tartalmazó csomagot. A költségvetésről ez év júniusáig kellene dönteniük a tagállamoknak, ám a bizottság a jelek szerint a tagállamok kereszttüzébe követeléseinek kerül. (eurohirek.hu

Vita a befizetés mértékéről

Az Európai Bizottság 1,14 százalékos mértéket ítél elegendőnek a pénzügyi célok eléréséhez, a hat nettó befizető ország azonban – főleg Franciaország és Németország – legfeljebb 1 százalékot tart elfogadhatónak. Reimer Böge néppárti képviselő, a költségvetési bizottság alelnöke a téma jelentéstevőjeként kompromisszumos javaslatot beterjesztett be: ajánlata szerint az EU-költségvetésbe az országok bruttó nemzeti jövedelmük (GNI) 1,1 százalékát fizetnék be. (euh)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?