<p>Tárgyalást kezdtek a kurdisztáni és bagdadi politikusok a függetlenségi népszavazás okozta feszültség enyhítéséről vasárnap - jelentette be a kurd autonóm tartomány elnöksége.</p>
Tárgyalást kezdtek a kurdisztáni és bagdadi vezetők a feszültség enyhítéséről
A kurd területen, Szaladin városban megtartott találkozón kurd részről Maszúd Barzani elnök, Bagdad részéről pedig Szalím el-Dzsabúri parlamenti elnök vett részt. A tárgyalásról kiadott közlemény szerint mindkét fél a politikai feszültség enyhítését és a párbeszédet szorgalmazta, amelynek "teljesen nyitott a napirendje".
A párbeszédben "az összes érdekelt félnek szót kell kapnia, hogy meg lehessen oldani a Bagdad és Erbíl között függőben lévő kérdéseket" - hangsúlyozták.
A szeptember 25-i népszavazáson a kurd régió a függetlenségre szavazott, de ezt a referendumot Bagdad törvénytelennek minősítette és elutasította. Hasonló volt a reagálás Törökország és Irán részéről, ahol jelentős - több milliós - kurd kisebbség él. Az iraki kormány, valamint Ankara és Teherán is büntető intézkedéseket hozott a kurd autonómia ellen.
El-Dzsabúri saját, külön közleménye szerint a vasárnapi megbeszélés célja az volt, hogy "megelőzzék a Bagdad és Erbíl közötti kapcsolatok elmérgesedését, ami súlyos következményekkel járna". Mindkét fél azt szeretné, ha "kiutat találnának a válságból" - írta. A parlamenti elnök azt is hangsúlyozta, hogy meg kell őrizni Irak területi egységét, és "az ország alkotmányához kell igazodni minden válsághelyzetben".
A vasárnapi volt az első komoly kapcsolatfelvétel a bagdadi központi kormány és a Kurd Autonóm Terület vezetői között a népszavazás óta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.