<p>Támaszpontot alakítanak ki a maláj utasszállító katasztrófáját vizsgáló nemzetközi szakértői csoport számára az ukrán fegyveres erők által ellenőrzött területen a lehető legközelebb a tragédia helyszínéhez - jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Volodimir Hrojszman miniszterelnök-helyettes, aki egyben a Boeing 777-es lezuhanásának okait vizsgáló ukrán állami bizottságot is vezeti.</p>
A tisztségviselő sajnálatának adott hangot amiatt, hogy a holland vezetésű szakértői csoport, amelynek tagjai EBESZ-megfigyelők, holland és ausztrál rendőrök szerdán már negyedik napja próbálkoztak, de ismét nem tudtak eljutni a katasztrófa helyszínére, ahol Kijev feltételezései szerint még maradtak holttestek.
Hrojszman leszögezte, hogy a Kijev irányította ukrán erők nem készülnek a terület fölötti ellenőrzésüket katonai eszközökkel helyreállítani. Megismételte, hogy a fegyveres erők nem folytatnak harci cselekményeket a gép lezuhanásának helyszíne körüli térségben.
A miniszterelnök-helyettes a szakadárokat vádolta meg azzal, hogy akadályozzák a szakértők odajutását. Szavai szerint a szakadárok előbb engedik, hogy belépjenek a szakértők az ellenőrzésük alatti területre, majd "tűzharcot imitálnak", és meggyőzik a külföldieket arról, hogy a továbbhaladás nem biztonságos, vissza kell fordulniuk.
Az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szerdán közölte, hogy értesülései alapján a szakadárok nehéztüzérséget telepítettek, valamint aláaknáztak egy területet a katasztrófa helyszínének környékén, ami lehetetlenné teszi a nemzetközi szakértők munkáját.
Hrojszman kijelentette: a kelet-ukrajnai válság rendezésére létrehozott, ukrán, orosz és EBESZ-képviselőkből álló kontaktcsoport a csütörtökön Minszkben tartandó tanácskozásán Kijev határozottan követelni fogja, hogy biztosítsák a szakértők hozzáférését a katasztrófa helyszínéhez.
A szeparatisták a maláj repülőgép július 17-i lezuhanását követően Kijev szerint folyamatosan akadályokat gördítettek a mentést, később pedig a vizsgálatot végzők elé, hogy ne azok tudják megközelíteni a helyszínt. Az ukrán vezetés feltételezése szerint a szakadárok igyekeznek eltüntetni a bizonyítékait annak, hogy ők felelősek a tragédiáért. Kijev azt feltételezi, hogy ők lőtték le légvédelmi rakétával - vélhetően tévedésből - az utasszállítót, amelyet ukrán katonai gépnek hittek.
Július 18-án EBESZ-megfigyelők ugyan felkeresték a katasztrófa helyszínét, ám a területet ellenőrzésük alatt tartó donyecki szeparatisták csak néhány roncsdarabhoz engedték oda őket.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.