Tajvan tévedésből rakétát lőtt ki a kínai szárazföld irányába

Peking |

<p>Vélhetően tévedésből lőtt ki rakétát a kínai szárazföld irányába pénteki gyakorlatán a tajvani haditengerészet, a lövedék egy tajvani halászhajó kapitányának halálát okozta.</p>

A Hsziung Feng III szuperszonikus hajóelhárító rakéta a Tajvan közelében fekvő Penghu-szigetektől mintegy 40 tengeri mérföldre (74 kilométerre) találta el a halászhajót, és három halászt megsebesített - közölte a védelmi tárca szóvivője. A sebesültek között van a kapitány fia, valamint egy Fülöp-szigeteki és egy vietnami állampolgár. Valamennyiüket kórházba szállították.   A rakétát egy 500 tonnás Csincsian osztályú korvett járőrhajóról a dél-tajvani Kaohsziunghoz tartozó Cuojuing-öbölben tartott gyakorlatozás közben lőtték ki - közölte korábban a haditengerészet vezérkari főnöke, Mej Csia-su altengernagy. A becsapódás helyszínére hajókat és helikoptereket küldtek.   A Tajvani-szoros, amely elválasztja egymástól Tajvan szigetét és Kína szárazföldi részét, átlagosan 180 kilométer széles. A tajvani fejlesztésű Hsziung Feng (Bátor szél) III rakéta hatótávolsága hivatalosan 300 kilométer.   Azzal kapcsolatban, hogy értesítették-e Pekinget a történtekről, Mej tájékoztatóján csupán annyit felelt, hogy a haditengerészet nem rendelkezik ehhez közvetlen kommunikációs csatornával. A tajvani Nemzetbiztonsági Tanácsot és más kormányszerveket azonban tájékoztatták.   A történtek miatt a hadseregben vizsgálatot indítottak. Pekingben alig egy hete jelentették be, hogy mivel az új elnök hivatalba lépése óta a tajvani kormányzat nem erősítette meg az "egy Kína" elvét tartalmazó 1992-es konszenzust, a szoros két partja közötti érintkezés és kommunikáció rendszerét leállították.   "Bármilyen párt is kormányozza Tajvant, mindig van egy közös kötelességünk: a béke és a stabilitás fenntartása a Tajvani-szorosban" - mondta a napokban ezzel kapcsolatban Caj Jing-ven tajvani elnök Paraguayban, első külföldi útján. Mint fogalmazott, folytatni fogják a párbeszédet Pekinggel.   "A hivatalos kommunikációs csatornák átmenetileg valószínűleg megszakadtak, de vannak más módjai is a kommunikációnak és a tárgyalásnak" - jegyezte meg a függetlenségpárti Demokratikus Haladó Párt színeiben megválasztott Caj.   A kínai polgárháború 1949-es befejezése óta de facto önálló országként működő Tajvan államiságának kinyilvánítását a Kínai Népköztársaság nemcsak elfogadhatatlannak tartaná, de többször is határozottan kijelentette: akár katonai erővel is megakadályozná.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?