Szupervonat párbaja a repülőkkel

London. Egy minapi rekordnak köszönhetően ismét címlapsztori lett az egyébként 1994 óta közlekedő Eurostar-vonatokból, amelyek Londont kötik össze nyugat-Európával.

Az Eurostar szuperexpressz-hálózat egyik szerelvénye a most elkészült nagy sebességű brit pályaszakasz és az új londoni fogadó pályaudvar avatása alkalmából rendezett bemutató átkelésen alig több mint két óra alatt tette meg az utat Párizs és London között. Már tizenhárom éve, a Csatorna-alagút megnyitása óta járnak London és Párizs, London és Brüsszel, illetve néhány köztes francia és belga turistacélpont között a futurisztikus kinézetű Eurostar-vonatok.

Kilógott a feneke

Óránkénti 300 kilométeres utazósebességüket azonban eddig főleg csak a kontinensen tudták kihasználni, mivel Nagy-Britanniában az ingázóvonatokkal osztoztak a régi, legfeljebb 100-120 kilométeres sebességre alkalmas pályaszakaszokon. Most azonban elkészült a 110 kilométer hosszú, nagy sebességű szakasz a brit oldalon is, Folkestone-tól egészen Londonig, ott pedig befejeződött az új Eurostar-terminál építése is a város északi részén fekvő St. Pancras pályaudvaron. A szuperexpresszek eddig a dél-londoni Waterloo állomáson kialakított külön platformot használták, de ennek hátrányai közé tartozott a viszonylag nehéz megközelítés, és a létesítmény ideiglenes jellege. A 600 méter hosszú szerelvények egyik vége például kilógott az egyébként modern, üvegszerkezetes tető alól, így az ott lévő kocsikba az utasoknak gyakran szakadó esőben kellett beszállniuk.

Hatalmas brit fejlesztés

A végleges átköltözés a St. Pancrasra novemberben lesz, de a múlt heti bemutató járat – újságírókkal zsúfolva – már ide érkezett, mégpedig rekordidő alatt. A szerelvény 2 óra 3 perc és 39 másodperc alatt tette meg a csaknem 500 kilométeres utat Párizsból, ami sebességi csúcs a két főváros közötti vasúti közlekedésben. A szuperexpressznek, amely helyenként 320 kilométeres sebességgel haladt, 2 óra 15 perc alatt kellett volna célba érnie; a hivatalos menetrendben ez az utazási idő szerepel majd. Ez húsz perccel rövidebb a jelenlegi menetidőnél, és egy órával rövidebb az 1994-es átadás utáni, több mint 3 órás időtartamnál.

A fejlesztés a brit oldalon összesen 5,8 milliárd fontba került. Az új londoni terminál mellett ebben benne van a nagy sebességű pálya utolsó szakaszának kiépítése, beleértve egy 18 kilométeres vasúti alagútrendszert is, amely csaknem egész London alatt átvezet.

Egységes jegyrendszer

Az Eurostar brit vezérigazgatója, Richard Brown nyilatkozatában nem titkolta, hogy a cég közvetlen versenyt akar a fapados légitársaságokkal. Ennek részeként egységes jegyrendszert alakítanak ki, amellyel az ország távolabbi vidékeiről indulók is egyetlen foglalással eljuthatnak a Eurostar célállomásaira. A London és Párizs közötti Eurostar-járatok legalacsonyabb menettérti jegyára turistaosztályon 59 font (kb. 2950 korona).

További terjeszkedés

A La Manche-csatorna alatti alagutat üzemeltető, brit-francia Groupe Eurotunnel SA vesztesége – adó után – 32 millió euró volt az idei első félévben, harmada az egy évvel korábbi, 105 millió eurós hiánynak. Átalakítások révén jelentősen csökkent az adósságszolgálati teher is: 181 millió euró volt az egy évvel korábbi 245 millió helyett. A bevétel 7 százalékkal, 373 millió euróra nőtt. Az Eurostar-vonatok első félévi utasforgalma 5 százalékkal gyarapodott, 3,91 millió utasra, miközben az áruforgalom 14 százalékkal csökkent. Richard Brown vezérigazgató azt mondta, reményei szerint 2010-ben már 10 millióan utaznak majd a szuperexpresszen.

Brown szerint az Eurostar legyőzi a légitársaságokat a London–Párizs, illetve London–Brüsszel közötti utazásban, és a harc rövidesen kiterjed Hollandiára, valamint Németország nyugati felére is. „Amszterdam, Rotterdam és Hága, valamint Németország nyugati fele a következő régiók, ahol a Railteam társaság révén a gyorsvasút terjeszkedik, nyit Európa gyorsvasúthálózatának egésze felé“ – mondta.

A Railteamet ez év júliusában hozták létre az európai vasúttársaságok, köztük a francia SNCF és a Deutsche Bahn azzal a céllal, hogy egységesítsék a jegyeladásokat és ezzel könnyebbé tegyék a gyorsvasúthálózaton történő utazást a légiutakhoz képest. Az Eurostar vezérkara szerint 2008-tól a London–Amszterdam közötti utazás ideje a jelenlegi több mint 5 óráról kevesebb mint 4 órára csökken majd. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?