<p>A szlovák kormány emberi jogi és kisebbségügyi alelnökének a hivatala az, amely a pozsonyi kormányhivatalok között az élen jár a magyar nyelv használata terén - derült ki abból az összeállításból, amelyet a Bumm.sk szlovákiai magyar hírportál készített.</p>
Szlovákiában a hivatalok közül a kormányalelnök hivatala használja leginkább a magyar nyelvet
Júliustól a környezetvédelmi minisztérium honlapja is elérhető magyarul, míg az agrártárcánál, amely januárban két hónapon belül ígért magyar nyelvű weboldalt, ennek még most sincs se híre, se hamva. Mindezeket a hivatalokat a kormánykoalíció tagját képező Híd magyar-szlovák párt politikusai vezetik.
Rudolf Chmel emberi jogokért és nemzeti kisebbségekért felelős kormányalelnök hivatalának magyar nyelvű honlapja már Chmel hivatalba lépése után nem sokkal megszületett, s azonnal megkezdték a magyar nyelvű sajtóanyagok készítését is - ez azóta is így működik. A magyar nyelvű szervezetekkel magyar nyelven kommunikálnak, s a kormányalelnök nem egyszer hangsúlyozta, támogatnak minden kisebbségi nyelvhasználati kezdeményezést.
"Annak érdekében, hogy a kisebbségek által lakott települések önkormányzatai megfelelő információkkal rendelkezzenek a kétnyelvűsítéssel kapcsolatban, hamarosan cikkeket jelentetünk meg a kisebbségi jogokról - beleértve a kisebbségi nyelvhasználati rendelkezéseket is - az önkormányzatoknak szóló periodikumokban" - jelentette ki Sidó Árpád a kormányalelnök tanácsadója.
Hozzátette: folytatódnak a tárgyalások a központi államigazgatási szervekkel a kisebbségi nyelvhasználati törvény végrehajtásáról is, tekintettel arra, hogy 2012. június 30-át követően kétnyelvű okmányok (anyakönyvi kivonatok, igazolások, bizonylatok) állíthatók ki a kisebbségi nyelvhasználatra jogosult településeken. Megjegyezte, nem mondtak le arról a tervről sem, hogy ruszin, ukrán és roma nyelven is elérhetővé tegyék a hivatal honlapját.
Kérdésre válaszolva Sidó elmondta: semmiféle gond nincs azzal, ha valaki magyar nyelven fordul Chmel hivatalához. "Érdemben válaszolunk rá, akár magyar nyelven is, mint például Keszegh Bélának is, aki a nyáron nyílt levélben fordult Rudolf Chmelhez éppen a kétnyelvűsítés ügyében. Az is igaz, hogy ritkán kapunk magyarul írt hivatalos levelet, talán ha kéthavonta. Sokkal gyakrabban informális jellegű levelek, meghívók érkeznek magyar nyelven" - állítja Sidó.
Megjegyezte, hogy a kormányalelnök maga sem zárkózik el a magyar nyelv használata elől, ahogy ezt a Selye János Egyetem ünnepi megnyitóján is megmutatta, sőt, a minap magyar nyelven adott interjút az egyik magyarországi rádiónak.
Sidó elmondta még, jelenleg két kormányrendelet készül a miniszterelnök-helyettes hivatalában. Az egyik a kisebbségi nyelv használatát pontosítja a hivatali kommunikáció terén, s szabályozná a kétnyelvű dokumentumok konkrét formáját, a kétnyelvű ügyintézéssel kapcsolatos határidőket, a szakterminológia használatát, a kisebbségi nyelvhasználati lehetőségekről szóló információk tartalmát és formáját. A másik rendelet a települések magyar, s más kisebbségi nyelvű nevét tartalmazza majd.
A környezetvédelmi tárca a Híd vezette minisztériumok közül a legaktívabb a magyar nyelvű sajtóhírek kiadása terén, ezek - ahogy a kormányhivatal esetében is - elolvashatók a hivatalos weboldalon.
"Nem jelent gondot számunkra, ha magyar nyelven írásban fordulnak a tárcához, ilyen esetben igyekszünk magyarul válaszolni. Nemcsak magyarul, de angolul és németül is meg lehet a tárcát szólítani" - mondta el Nagy József miniszter.
A Simon Zsolt vezette földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztérium ellenben rosszul teljesít. A minisztérium sajtófőnöke még januárban azt ígérte, nagyjából két hónap múlva elkészül a tárca új honlapja, melynek magyar nyelvű változata is lesz, s nem csak magyar nyelvű sajtóhíreket, de az alapinformációktól kezdve az éppen legaktuálisabb pályázati felhívásokat is megjeleníti majd. Ez azonban a mai napig nem valósult meg.
A Bumm.sk a más pártok által vezetett minisztériumoktól is megkérdezte, tervezik-e honlapjuk magyar változatának elkészítését. Grendel Gábor, a belügyminisztérium szóvivője közölte, kommunikációs osztályuk az elkövetkező hónapokban versenytárgyalást ír ki a tárca honlapjának teljes felújítására. "Nem zárjuk ki, hogy a felújítás része lesz a honlap nem szlovák nyelvű változata" - nyilatkozta a szóvivő.
Az oktatási minisztérium arra a felvetésre, hogy tekintettel a szlovákiai magyar iskolákra és pedagógusokra, nem tervezik-e magyar nyelvű honlap indítását, azt válaszolta, feltételezik, hogy a magyar iskolák végzősei elsajátították az államnyelvet, így nem látják okát a tárca honlapjának magyar nyelvre történő lefordításának. "Ezen kívül egy ilyen lépés további költségeket jelentene a munkaerő tekintetében" - indokolta a tárca elutasító álláspontját a sajtóosztály.
A külügyi, az egészségügyi és a szociális tárcák nem válaszoltak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.