London. Teljes fordulat történt vasárnap délután a hat éve hatalmon lévő munkáspárti brit kormány eddigi legsúlyosabb belpolitikai válságában, miután hosszas tagadás után a BBC elismerte: a hét végén holtan talált David Kelly, a védelmi minisztérium néhai iraki fegyverzeti tanácsadója volt a fő forrása annak a tudósításnak, amely a rádió és a kormány közötti példátlan háborúskodáshoz vezetett.
„Szexisebb” dossziék
Kellyt, akinek öngyilkosságát szombaton erősítette meg hivatalosan a Scotland Yard, kedden hallgatta meg a londoni alsóház külügyi bizottsága, amely azt vizsgálta, hogy a kormány nem manipulálta-e az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési adatokat a fegyveres beavatkozás előtt a háború támogatottságának erősítése végett.
A professzor halálához vezető fejlemények legfőbb eleme az a példátlan összecsapás-sorozat volt, amely a kormány és a BBC között robbant ki, miután a londoni rádió május végén azt állította: Alastair Campbell, Blair vezető szóvivője ragaszkodott ahhoz, hogy a tavaly ősszel közzétett hírszerzési dossziét tegyék „szexisebbé”, egyebek mellett vegyék bele azt, hogy az iraki tömegpusztító fegyverek akkoriban 45 perces bevetési készültségben voltak.
Kelly úgy keveredett bele ebbe a háborúskodásba, hogy a hír elhangzása után maga jelezte minisztériumi elöljáróinak: a tudósítás előtt beszélt az iraki tömegpusztító fegyverekről a BBC katonapolitikai tudósítójával. Neve ezután nyilvánosságra került; a BBC korábbi vádja szerint a védelmi minisztérium próbálta a kiszivárogtatással kiszedni a rádió vezetéséből, hogy ki volt pontosan a májusi értesülés forrása.
A rádió, amely eddig nem volt hajlandó megnevezni a pontos forrást, rendre cáfolta, hogy az ütközőponttá lett májusi tudósításban Kellyt idézték volna, és a szakértő is azt mondta a bizottság előtt, hogy a tudósításban elhangzott értesülések nem tőle származtak, szerinte nem ő volt a fő forrás.
Mindezek után, tegnap délután a BBC hírigazgatója, Richard Sambrook nyilatkozatban közölte: Kelly professzor volt a fő forrása az Andrew Gilligan katonapolitikai tudósító által május végén készített tudósításnak. Sambrook azt mondta: a BBC az utóbbi hetekben David Kellyt mint forrását igyekezett védeni azzal, hogy bizalmasan kezelte kilétét.
A hírigazgató közölte: a BBC teljes mértékben együtt fog működni a Kelly halála ügyében a kormány által már bejelentett független jogi vizsgálattal, és minden értesülést megad a Lord Hutton lordbíró által vezetett majdani vizsgálóbizottságnak a néhai professzor és a BBC munkatársai közötti érintkezésekről.
Sambrook hozzátette: a BBC – jóllehet mélységesen sajnálja, hogy az ügy ilyen tragikus fordulatot vett – továbbra is kiáll azon döntése mellett, hogy közzétette a David Kellytől származó értesüléseket. Az első londoni kommentárok szerint az ügy legalább akkora sebet ejtett a BBC-n, mint a vele a vitatott – a parlamenti vizsgálatnak is az egyik fő indokául szolgáló – tudósítás miatt hetek óta háborúban álló baloldali brit kormányon. Tegnap délután máris többen követelték annak kivizsgálását, hogy Gilligan mennyire pontosan idézte Kellyt, és felhívások hangzottak el Greg Dyke BBC-vezérigazgató távozására is. Ugyancsak többen követelték Kelly halála miatt Tony Blair miniszterelnök lemondását, főleg saját pártjából. Glenda Jackson volt színésznő, a kormányzó Munkáspárt lázadó balszélének egyik vezéralakja több nyilatkozatban is kijelentette, hogy Blair személye a történtek után csak kolonc a párton.
Az ázsiai körúton tartózkodó miniszterelnök azonban a brit Sky News hírtévének adott interjúban egyértelmű utalásokat tett arra, hogy nem kíván lemondani. A Japánban felvett nyilatkozatban Blair azt mondta: hisz abban, hogy helyes módon és az ország érdekében végzi munkáját, ellenkező esetben „nem ezt a munkát végezném”. Amikor Adam Boulton politikai főszerkesztő egyenesen feltette neki a kérdést, hogy érez-e még kedvet miniszterelnöki tevékenysége folytatásához, Blair azt mondta, hogy „egyértelműen igen”.
A hét végén Geoff Hoon védelmi miniszter is elhárította az esetleges lemondását firtató kérdést a BBC-nek, mondván: meg kell várni a vizsgálat eredményét. Tony Blair a Sky News-interjúban kijelentette ugyanakkor, hogy vállalja a felelősséget kormánya tagjainak tevékenységéért, és a Kelly halála ügyében bejelentett vizsgálathoz a majdani bizottság „megkapja azokat a tényeket, embereket és dokumentumokat”, amelyeket és akiket csak kér.
Kellyt meglehetősen nyers stílusban lezajlott parlamenti meghallgatása után három nappal találták holtan oxfordshire-i lakásától nem messze. A rendőrség szombaton hivatalosan bejelentette, hogy a szakértő, aki korábban az ENSZ fegyverzeti főellenőreinek egyikeként rendszeresen járt Irakban is, bal csuklója felvágásával követett el öngyilkosságot. Holtteste mellett megtalálták a kést is, néhány fájdalomcsillapító tablettával együtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.