Szerb választási kudarc

Belgrád. Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő szerint a szerbiai elnökválasztás kudarca elmélyíti a politikai válságot az országban, vetélytársa, Miroljub Labusz miniszterelnök-helyettes pedig úgy látja, hogy a sikertelen választás kedvezőtlen hatással lesz az ország nemzetközi tekintélyére.

Belgrád. Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő szerint a szerbiai elnökválasztás kudarca elmélyíti a politikai válságot az országban, vetélytársa, Miroljub Labusz miniszterelnök-helyettes pedig úgy látja, hogy a sikertelen választás kedvezőtlen hatással lesz az ország nemzetközi tekintélyére.

A szerbiai elnökválasztás második, vasárnapi fordulójában – nem végleges adatok szerint – a választópolgárok 45,5 százaléka voksolt, a szavazás érvényességéhez szükséges legalább 50 százalék helyett, ezért meg kell ismételni a választást. Kostunica a voksok 66,7 százalékát, Labusz pedig 31,3 százalékát kapta. Az államfő közölte, hogy büszke választási szereplésére, mert amásodik fordulóban alig egyötöddel kevesebb szavazatot szerzett, mint két évvel ezelőtt a milosevicsi uralmat megdöntő Szerbiai Demokratikus Ellenzék (DOS) jelöltjeként, s ez további harcra kötelezi őt. Labusz úgy látja, hogy a választás sikertelenségének oka részben a választási rendszerben keresendő. Minden komoly szerbiai politikusnak el kell gondolkodni azon, hogy miért nem ment el szavazni a választópolgárok több mint ötven százaléka. Labusz gratulált Kostunicának, aki nála közel kétszer több szavazatot gyűjtött össze. Goran Svilanovics jugoszláv külügyminiszter szerint a választási kudarc nem lesz nagy hatással az ország nemzetközi helyzetére, mert ilyen szempontból sokkal fontosabb a Jugoszláviát felváltó közös szerb– montenegrói állam alkotmányos alapokmányának elfogadása és az együttműködés a hágai Nemzetközi Törvényszékkel.

Ezzel szemben Kasza József szerbiai miniszterelnök-helyettes úgy véli, a szerbiai elnökválasztási kudarc nem fogja kedvezőtlenül befolyásolni a belpolitikai helyzetet, viszont ártani fog az ország nemzetközi megítélésének. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szerint várható volt, hogy így végződik az elnökválasztás. Mivel nincs biztosíték arra, hogy a megismételt választás sikeres lesz, talán ésszerűbb lenne, ha a választási törvény módosítása után kerülne sor a megismételt szavazásra. Kasza szerint a választási törvényt és a köztársasági alkotmányt már az elmúlt két évben meg kellett volna változtatni, de ezt Kostunica pártjának hozzáállása nem tette lehetővé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?