Szembenéztek az uniós jövővel

Brüsszel. Az EU-tagországok brüsszeli csúcsértekezletükön számot vetettek azzal, hogy egyelőre nem tudják áthidalni az iraki válsággal kapcsolatos nézetkülönbségeiket, ezért úgy határoztak, hogy ehelyett a jövőbe tekintenek – közölte a görög miniszterelnök.

Kosztasz Szimitisz az EU soros elnökségének nevében ismertette azt a közös nyilatkozatot, amelyet a tizenötök első számú vezetői a csúcs első munkaülésén fogadtak el.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi ülései világossá tették, hogy az EU-tagországok között „meglehetősen komoly” nézeteltérések vannak az iraki válság ügyében, s hogy ezeket egyelőre nem tudják elsimítani. A realitás az, hogy Irakban kitört a háború, amely nem fog ugyan örökké tartani, de katasztrófákat, nyomort, szenvedést, menekülteket, újabb feszültségeket hagy majd maga után. Kérdéseket vet fel emellett a nemzetközi közösség, az ENSZ és a transzatlanti kapcsolatok jövőjét illetően – mondta Szimitisz.

A közös állásfoglalás szerint a háború kitörésével új helyzet állt elő, amelyben a tizenötök Irakkal, a térséggel és a nemzetközi színtérrel kapcsolatban is meg kívánták határozni az előttük álló feladatokat.

Kinyilvánították, hogy elkötelezettek Irak területi épségének, szuverenitásának, politikai stabilitásának megőrzése, valamint teljes és hatékony lefegyverzése mellett. Úgy vélik, hogy az ENSZ-nek a mostani válság alatt és utána is központi szerepet kell játszania. Az EU a nyilatkozatban megígérte, hogy tevékenyen részt vesz a konfliktus miatt szükségessé váló humanitárius segítségnyújtásban. A tizenötök készségüket nyilvánították arra, hogy segítséget nyújtanak mindazoknak az országoknak, amelyek problémákkal kényszerülnek szembenézni a konfliktus miatt.

Az Európai Parlament elnöke elismerte, hogy az Európai Parlament ugyanolyan megosztott az iraki válság kérdésében, mint maga az unió. „Az utóbbi nehéz napok és hetek kudarcot jelentettek az ENSZ keretei között történő többoldalú és hatékony fellépés, az Európai Unió és a transzatlanti kapcsolatok szempontjából is. Sok mindenről kellene elgondolkodnunk” – mondta Pat Cox, aki javasolta, hogy a tizenötök vázoljanak fel egy olyan útitervet is, amelynek állomásait követve „újra felfedezhetnék, mit jelent európainak lenni”.

A program első pontja a bővítés lenne, amelyet az elnök az európaiak mostani nemzedékének tetteit megkoronázó politikai vívmányként értékelt. Második helyen szerepel a délkelet-európai demokrácia és haladás támogatása. Feladat a transzatlanti kapcsolatok rendbetétele is, mert mind az Egyesült Államok, mind Európa jobban tudja elérni az általa megvalósítani kívánt dolgok többségét együtt, mint külön-külön.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?