Nicosia/Bagdad/Teherán. Ciprusra érkezett tegnap délelőtt az ENSZ Hercules C-130-as szállítógépe fedélzetén azokkal az iraki dokumentumokkal, amelyekkel Bagdad bizonyítani kívánja, hogy nincsenek tömegpusztító fegyverei. Szemtanúk szerint a gépről hat, ENSZ-jelvényes személy szállt le, mindegyiküknél fekete táska, amelyek a terjedelmes iraki nyilatkozatot tartalmazták.
Szaddám kilóra megy
Ciprusról újabb huszonöt fegyverzetellenőr indult tegnap Bagdadba. Huszonegyen közülük a NAÜ, négyen az ENSZ fegyverzetellenőrző bizottságának (UNMOVIC) munkatársai. Kollégáik tegnap több órán vizsgáltak egy olyan létesítményt Bagdad közelében, ahol az 1991-es öbölháború idején korszerű vegyi és biológiai fegyvereket rejtettek el.
Egy teheráni székhelyű iraki ellenzéki szervezet bizonyítékokat készül nyilvánosságra hozni arról, hogy Szaddám Huszein iraki államfő tömegpusztító fegyvereket rejteget. Mohammed Bakir al-Hakim, az iráni támogatást élvező Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsának vezetője vasárnap az AP szerint kijelentette: súlyos bizonyítékaik vannak arra nézve, hogy Bagdad tömegpusztító fegyvereket rejtett el az ENSZ ellenőrei elől. Az ellenzéki vezető kész a dokumentumok átadására, de az ENSZ-től kéri, hogy szavatolják az informátorok biztonságát. Mohammed Bakir al-Hakim kijelentette, szervezetének információi teljesen újak és iraki területről származnak. Közölte még: eddig nem kereste meg az ENSZ-t, ő várja, hogy elmenjenek hozzá az előkészített dokumentumokért. Ezek átadásáért kizárólag a biztonsági garanciákat kéri.
Közben a kuvaiti tájékoztatási miniszter visszautasította Szaddám Huszein iraki elnök bocsánatkérését, amelyet a bagdadi államfő az olajsejkségnek címzett. Ahmad al-Fahd al-Ahmad asz-Szabah az iraki televízióban elhangzott megkövetésre reagálva úgy vélte: az iraki elnök bocsánatkérésével voltaképpen a Kuvaitban állomásozó amerikai csapatok elleni terrorista cselekmények elkövetésére bujt fel. A miniszter szerint Szaddám Huszein valós célja, hogy megossza a kuvaiti népet, valamint éket verjen Kuvait és szövetségesei között. Asz-Szabah szavai szerint a kuvaiti nép és kormány egysége szilárd. Szaddám Huszein szombaton bocsánatot kért a kuvaiti néptől az 1990-91-es megszállás miatt, és harcra buzdította az idegen hadseregek ellen. Nyilvánvaló utalással az Egyesült Államok kuvaiti jelenlétére a levél, amelyet Muhammad Szaid asz-Szahaf iraki tájékoztatási miniszter ismertetett, arra buzdította a kuvaiti népet, hogy csatlakozzon Irakhoz a megszálló idegen erőkkel szembeni ellenállásban. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.