Svájc: nem kell Szaddám

London/Bern/Ankara/Washington/New York. Nagy-Britannia tegnap felszólította állampolgárait, hogy haladéktalanul hagyják el Irakot, mert a térségben növekszik a feszültség. Az USA még nem tett eleget Törökország pénzügyi követeléseinek. A svájci kormány beutazási tilalommal sújtotta Szaddámot, egyben elutasította Washington átrepülésekre vonatkozó kérelmét.

Előzőleg egyes kantonok kezdeményezték, hogy az iraki háború megelőzése érdekében Svájc fogadja be az iraki diktátort. Az elképzelést Micheline Calmy-Rey külügyminiszter is támogatta, és kezdeményezte a lehetőség megvizsgálását. A befogadáshoz a svájci menedékjogi szabályozás átdolgozására lett volna szükség, mivel aszerint csakis olyan menedékkérők fogadhatók be, akik korábban nem követtek el törvénybe ütköző cselekedetet és erkölcsileg tiszták. A befogadást javaslók azzal indokolták elképzelésüket, hogy más diktátorok is megfordultak már a Genfi-tó partján, s ha polgári lakosok százezreit lehet megkímélni ezzel a háborútól, érdemes fontolóra venni a lehetőséget. Tegnapi ülésén a svájci kormány elutasította az általános átrepülési engedélyre vonatkozó amerikai kérést is, egyrészt azért, mert egy Irak elleni támadásra nincs ENSZ-felhatalmazás, másrészt pedig Svájc semlegességére hivatkozva.

NYĺLT BT-VITA IRAKRÓL

Az USA és Nagy-Britannia, más államok várható ellenállása dacára már dolgozik az Irak elleni katonai akcióra felhatalmazást kérő, s a BT elé terjesztendő határozat tervezetén. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában tegnap is folytatódott a kedden éjszaka kezdődött nyílt vita Irakról, amelyen a világszervezet valamennyi tagállama kifejtheti álláspontját. Az alaphangot a Dél-afrikai Köztársaság ENSZ-nagykövete adta meg, aki a 115 országot összefogó el nem kötelezettek mozgalmának a nevében arra kérte a BT-t, hogy kettőzze meg erőfeszítéseit a békés megoldás érdekében. A testület tavaly októberben már tartott Irakról nyílt vitát, amely háborúellenes fórum jellegét öltötte. Akkor még tartott a diplomáciai kötélhúzás, aminek a végén a testület azonban november 8-án egyhangúlag elfogadta 1441. számú határozatát. A most készülő amerikai–brit határozattervezet az értesülések szerint megállapítja, hogy Irak tényszerűen megsérti a BT határozatát, ezért „súlyos következményekkel” kell szembenéznie, ha záros határidőn belül nem teljesíti kötelezettségeit.

A TÖRÖKÖKNEK AZ IDŐ PÉNZ

Az USA még nem tett eleget Törökország pénzügyi követeléseinek, amelyeket feltételül szabott harcoló amerikai csapatok területére telepítéséhez – közölte szerdán Abdullatif Sener miniszterelnök-helyettes. Hozzátette: „még nincs döntés a kormány parlamenti felhatalmazást kérő indítványáról sem, amelyben amerikai tengerészgyalogosok törökországi állomásoztatását kérte”. Előzőleg Robert Pearson, az USA ankarai nagykövete azt mondta, hogy az időtényező létfontosságú Amerika számára. A törökök 50 milliárd dolláros segélyt szeretnének kicsikarni Washingtontól.

TÖMEGPUSZTĺTÓ FEGYVEREK HAJÓKON

A brit és az amerikai hírszerző szolgálatok három nagy teherhajót tartanak megfigyelés alatt, azt gyanítva, hogy ezek a hajók rejtik Irak tömegpusztító fegyvereit. A brit The Independent értesülése szerint a 35-40 ezer tonnás hajók három hónapja járják az Indiai-óceánt, teljes rádiócsendet tartva, megtagadva a felvilágosítást a rakomány mibenlétéről és az úti célról, ami egyértelmű megsértése a nemzetközi hajózási szabályoknak. A hajók a lap szerint november végén futottak ki, néhány nappal azután, hogy Hans Blix vezetésével ismét munkába léptek Irakban az ENSZ-fegyverellenőrök. A különböző zászlók alatt közlekedő, egy egyiptomi ügynökség által bérelt teherhajók általában az Indiai-óceán mélyvizű térségeiben járnak, de néhány arab országban, köztük Jemenben egyszer-egyszer kikötnek, feltöltendő élelmiszer- és üzemanyag-készleteiket. Az amerikai és brit haditengerészet azért nem állítja meg és kutatja át őket, mert attól tartanak, hogy beavatkozás esetén a hajókat azonnal elsülylyesztik. Ha valóban biológiai és vegyi fegyvereket, esetleg atomfegyverekhez szükséges hasadóanyagot szállítanak, elsüllyesztésük környezeti katasztrófát okozhat. Washington és London esetleg azért is halogathatja a rajtaütést, mert látványos, összehangolt akcióval akarja a világ elé tárni a megfelelő időpontban a bizonyítékot arra, hogy Irak tételesen megsértette a tömegpusztító fegyverek leszerelését előíró ENSZ-határozatokat. (m, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?