Sűrű lesz a második félév

Az európai uniós segítséggel kapcsolatban egy ideje a legtöbb szó a jövő évtől esedékes strukturális alapokról esik, nem szabad azonban elfelejteni, hogy még vár ránk a Phare előcsatlakozási alap egy meglehetősen masszív hulláma.

Nem úsznak el a milliók. A somorjai víztisztító is uniós segítséggel épült.Somogyi Tibor felvételeA Phare szerteágazó tevékenysége közt hónapok óta nem bukkant fel a nyilvánosság számára hozzáférhető pályázati lehetőség, ennek ellenére az év második fele mégis ennek a jegyében telik majd el. A régiófejlesztési minisztérium www. build.gov.sk címen megtalálható honlapját követve (baloldali menüsor legalsó, „Pályázatok, felhívások” című sora) egymás után bukkannak fel a 90 millió korona körüli építkezések pályázatai. Ezek a Phare Regionális Fejlesztés című program részei, amelyre tavalyig pályázhattak a három keleti kerület önkormányzatai, társulásai. Ezek ebben az évben érkeztek megvalósítási fázisba, legalább 15 komoly üzleti lehetőséget teremtve az építkezési cégeknek.

Dél-Szlovákiában legtovább a rimaszombati üdülőövezet infrastruktúrájának kiépítése jutott. Eredetileg ide tartozott volna a rozsnyói ipari park is, de ezt végül az önkormányzat nem tudta megvalósítani. Az elmúlt években a Phare úgynevezett nagyprojektjei részeként legalább 2 millió eurós, vagyis több mint 90 millió koronás akciókat kellett tervezni. A 2002-es programozási időszakra azonban ez megváltozott és pályázati programok (az úgynevezett grantsémák) keretében kisebb beruházási akciók is finanszírozhatóak lesznek, ami a korábbihoz képest lényegesen javítja az uniós pénzekhez való hozzáférést.

Összesen öt pályázati program készül, ezek között nagyon sokan találhatnak majd számukra megfelelőt. Elsőként a Phare Határmenti Együttműködési Program (közismert nevén a CBC) szlovák–magyar határra tervezett programjának kiírása várható, amelyből környezetvédelmi jellegű beruházások finanszírozhatóak majd. Ezeknél bizonyítani kell a határon átnyúló hatást. Ennek leginkább jellemző példája, amikor egy víztisztító létesítésével csökken a határmenti, vagy a Magyarországra tartó folyó szennyezettsége. A legkisebb kérhető összeg 300 ezer euró lesz. Mint minden infrastrukturális beruházásnál, itt is érvényes, hogy elsőként a tervezett létesítmény építkezési engedélyét kell megszerezni, és fontos a tulajdonviszonyok tisztázása is. Csak ezután lehet hozzáfogni a pályázati űrlap kitöltéséhez, ahol leírjuk az egész akció környezetét és megindokoljuk a fontosságát. Ugyanez a pályázati program lehetőséget ad majd olyan tanulmányok finanszírozására, amely nagyobb léptékű beruházások előkészítését szolgálják.

A másik, szintén küszöbön álló kiírás a CBC Kisprojekt Alapja, amelyet már tájainkon is jól ismernek az önkormányzatok és a nonprofit szervezetek. Mivel összevonták két év keretét, idén a magyar határon ebben közel 400 ezer euró lesz, ami komoly lehetőséget jelent, hiszen a benyújtható pályázatok összegének alsó határát nem hivatalos információk szerint 1 000 euróban, vagyis kb. 40 000 koronában szabják meg. Legutóbb ez 5 000 euró volt. Most már csak arra van szükség, hogy az illetékesek a tavaly őszi kiírással ellentétben ne szinte kizárólag az 50 000 eurós felső határ közelében mozgó projektumokra adjanak támogatást, mert így a kicsiknek szinte semmi sem jut. Erre is bárki nyugodtan készülhet, a korábbi kiírásokhoz képest legfeljebb apróbb változtatások lesznek.

Mivel a program a kormányhivataltól idén átkerült az építésügyi és régiófejlesztési minisztériumhoz, az internetes archívumok kicsit nehezen követhetők. ĺgy azután, akinek nincs meg otthon a tavalyi pályázati kézikönyv, a minisztériumi honlap előbb említett rovatából töltse le az egy hónappal ezelőtt a lengyel határra közzétett anyagot, és az alapján készüljön.

Bár a CBC Kisprojekt Alapja afféle uniós pályázatírási alaptanfolyamnak is tekinthető, érdemes nagyon odafigyelni minden apróságra. Főként a pályázati kézikönyv szinte sorról-sorra történő elolvasását ajánljuk, de még így is érhetnek bennünket meglepetések. A tavalyi utolsó pályázati forduló során például megtörtént, hogy az osztrák határra beadott pályázatoknál elég volt felsorolni, milyen beosztása van az elképzelést megvalósító csapat tagjainak, a magyar határ esetében viszont már kérték a neveket és az érintettek aláírását is. A kormányhivatal hattyúdala egyébként is meglehetősen vegyesre sikerült. Amennyiben a pályázat formai szempontból nem volt teljes, a pályázót faxon felszólították, hogy 48 órán belül pótolja a hiányosságot, sokan azonban úgy érezték, hogy az ő pályázatukat ilyen előzetes figyelmeztetés nélkül zárták ki. Nem is szólva azokról a sürgős figyelmeztetésekről, amelyekre elég volt annyit válaszolni: kérem, nézzék át figyelmesebben a pályázatot, az Önök által hiányolt információ megtalálható benne. A figyelmeztetések ellenére nagy volt a formai okokból kizárt pályázatok száma. Bár az okokról átfogó elemzés nem készült, ismertek olyan esetek, hogy azért is „kidobtak” pályázatot, mert a megvalósítás harmonogramjában konkrét hónapok (január, február stb.) szerepeltek, nem pedig az előírt 1. hónap, 2. hónap stb. Sokan azért is hálásak lettek volna, ha közlik velük, hol követtek el hibát, de erre a kormányhivatalt nem lehetett rávenni. Az uniós előírás ugyan tartalmazza az indoklás kötelmét, de az említett intézmény ennek csak formailag, egy-egy semmitmondó mondattal tett eleget. Ebben változás várható, legalábbis a régiófejlesztési minisztérium illetékese a közelmúltban egy nánai régiófejlesztési konferencián ígéretet tett arra, hogy az elutasítást részletesebben megindokolják, illetve a sikertelen pályázó megkapja a részletes pontértékelést, így láthatja majd, melyik részeket dolgozta ki gyengébben.

A pályázati programok sorát az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium által menedzselt úgynevezett régiófejlesztési program folytatja majd, amely az eddigi bejelentések szerint júliusban kezdődik. Ez nagy újdonság lesz, hiszen abba a szférába juttat pénzt, amelyet eddig nálunk teljesen elhanyagoltak, a helyi tervezés, programkészítés és szervezetépítés támogatható belőle.

Vegyük példának a helyi programkészítést, mivel a strukturális alapoknál nagyon fontos lesz annak bizonyítása, hogy a tervezett akció miként illeszkedik a helyi fejlesztési programhoz. Ennek elkészítése viszont bizonyos előrelátást igényel az érintett polgármesterektől vagy szervezetektől. A pénzügyi források reményében néhány hónapja meglehetősen sok konzultációs cég kínálja ezzel kapcsolatos szolgáltatásait. A választás során viszont érdemes figyelembe venni, mit is kapnak tőlük. Az dönt jól, aki a programkészítésbe minél több helyi embert be tud vonni. Hiába van ugyanis egy önkormányzatnak vagy kistérségnek stratégiai programja, ha a munka lezárulta után éppen olyan keveset tudnak az egészről, mint előtte. Ezt nevezik helyi kapacitásépítésnek, és erre kell feltétlenül kihasználni a stratégiai tervezést.

Bizonyos értelemben erre szolgál majd az emberi erőforrás-fejlesztés című, következő pályázati program is. Erről azonban egyelőre semmit sem tudunk, mivel gazdája, a szociálisügyi minisztérium honlapján semmiféle információ nem található róla.

Az eddigi pályázati programok közös vonása az volt, hogy közösségi, nem nyereségorientált tevékenységeket finanszíroznak. Lesz azonban két olyan pályázati program, amelyek főként vállalkozók számára szolgálnak. Mindkettőt a Kis- és Középvállalkozók Nemzeti Fejlesztési Ügynöksége menedzseli majd, így fő információforrás ennek a honlapja (www.nadsme.sk). Egyelőre ezeken is meglehetősen szűken mérik a tájékoztatást, így érdemes kiegészítő tanulmányokat folytatni. Az idegenforgalmi pályázati programmal kapcsolatban a gazdasági minisztérium ilyen témájú mintaprogramját érdemes megnézni. Ennek anyagát ugyan már levették a minisztériumi honlapról, de annak idején elég sok tájékoztató füzetecskét osztottak ki, és a legtöbb tanácsadó iroda nyilván elektronikusan is tárolja a pályázati kézikönyveket. Az idegenforgalmi pályázati program kiírását eredetileg júliusra ígérték, de lehet, hogy szeptember lesz belőle. Az érdeklődők viszont mindenképpen intézzék el az építkezési engedélyt, és írják az üzleti tervüket, hogy majd ne kelljen kapkodniuk. Ugyanez érvényes a vállalkozói pályázati programra, itt afféle első fecskének a SARIO ügynökség által menedzselt innovációs program számít, de tény, hogy talán erről a pályázati programról lehet tudni a legkevesebbet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?