UNIÓS HÉTKÖZNAPOK

Az épületgépészet szakmát hogyan érinti a csatlakozás?
Az EU tagállamaiban jelenleg még nincsen egységes követelményrendszer a szakképesítések tartalmára, ugyanakkor kialakult a szakképesítések kölcsönös elismerésének rendszere.

Az épületgépészet szakmát hogyan érinti a csatlakozás?

Az EU tagállamaiban jelenleg még nincsen egységes követelményrendszer a szakképesítések tartalmára, ugyanakkor kialakult a szakképesítések kölcsönös elismerésének rendszere. Addig, amíg Szlovákia nem tagja az uniónak, a külföldi munkavállalás alkalmával az itthon megszerzett szakképesítést igazoló bizonyítványt honosíttatni kell. A csatlakozás után viszont már nem honosíttatni, csak elismertetni kell a szakképesítést. Ez az új helyzet annyi könnyítést jelent, hogy bizonyos feltételek teljesítése esetén a tagállamoknak el kell ismerniük a másik tagállamban szerzett szakképesítést. A csatlakozási szerződés értelmében a tagországoknak néhány évig joguk van a munkavállalással kapcsolatban korlátozásokat fenntartani. A tagországok erről egyenként döntenek. Valószínűleg többségük nem fogja korlátozni a munkavállalást, de pl. Ausztria és Németország jelezte ilyen irányú szándékát.

Gyógykezelés céljából is utazhatok külföldre? Azt is fizeti az egészégügyi biztosító?

Ha valaki önkéntesen, gyógykezelés céljából utazik valamelyik másik tagállamba, akkor fő szabályként az egészségügyi ellátórendszer nem fedezi a gyógykezelés költségeit. Ilyenkor két megoldás lehetséges. Az egyik, hogy a beteg saját biztosítóintézetének előzetes engedélye és költségvállalása mellett veszi igénybe a külföldi gyógykezelést. Ilyenkor a gyógykezelés számláját a hazai biztosítóintézethez küldi a gyógyítást végző intézmény. A biztosító döntését saját mérlegelési jogkörében hozza meg, tehát alanyi jog nincs rá. Egyetlen esetben mégis kötelezhető a biztosítóintézet a külföldi gyógykezelés megfinanszírozására, mégpedig akkor, amikor a beteg egészségi állapotának megfelelő ellátást egyébként a hazai biztosító fedezi, de az adott pillanatban nem áll rendelkezésre olyan hazai egészségügyi intézmény, amely képes a beavatkozást elvégezni. Ilyenkor a külföldi gyógykezelésre jogszerűen kerül sor, és a hazai biztosítónak pedig kötelessége a gyógykezelés finanszírozása. A másik lehetőség, hogy a beteg saját maga finanszírozza a külföldi gyógykezelés teljes költségét.

Igaz-e, hogy az Európai Unió szabályozza a csiperkegomba fejének átmérőjét?

Igaz, a csiperkegomba feje átmérőjének 15–30 mm-esnek kell lennie ahhoz, hogy azt az Európai Unió belső piacán forgalomba lehessen hozni. (euro.hu)s

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?