Süketek párbeszéde Lahtiban

Lahti/Moszkva. A hivatalos nyilatkozatok szerint közelebb került az EU a tagországok állam- és kormányfőinek múlt pénteki, informális ülése után ahhoz, hogy az energiapolitikában egységes szellemben tudjon tárgyalni az unión kívüli partnerekkel.

A csúcstalálkozón arról vitatkoztak, az EU a világgazdaság más résztvevői felé hogyan képviselhet minél egységesebb energetikai stratégiát. Matti Vanhanen, a soros elnökséget betöltő Finnország kormányfője, az ülés házigazdája azt mondta, egyetértést tapasztalt abban, hogy Oroszországgal kiegyensúlyozott, a közös érdekeken alapuló partneri kapcsolat jöjjön létre energiaügyekben, és ez alapuljon jogilag kötelező, szerződéses bázison.

Csakhogy Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki meghívottként részt vett a közös vacsorán, nem volt hajlandó aláírni azt az energiachartát, amelytől a nyugat-európaiak biztonságos energiaellátásuk garantálását remélik. Ami pedig az egységes európai fellépést illeti: ez is csak vágyálom, minden ország elsősorban a saját érdekeit tartja szem előtt. Robert Fico a kétoldalú szerződések politikáját szorgalmazza Oroszországgal, tekintettel arra, hogy Szlovákia teljes mértékben az orosz szállításokra van utalva – szemben például Csehországgal. Gyurcsány Ferenc is fontosnak tartotta, hogy Magyarország külön megállapodásokat köthessen Oroszországgal. Ő azt állította újságíróknak, hogy sokkal többről van szó, mint energiáról: nagy regionális politikai, stratégia kérdések körül forog a vita. „Oroszország meg kívánja változtatni a helyét a világban ... ennek a törekvésnek az egyik eleme az energiaügy. Aki nem érti Oroszországot, és nem látja, mi van az energiapolitika mögött, nem fog tudni megállapodni” – fogalmazott.

A Moszkvát ért bírálatokra reagálva Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap tagadta, hogy hazája furkósbotként használná az energiát. „Nincs olyasmink, amit egyesek energiaipari vagy gazdasági bunkónak neveznek, hanem csak átlátható nemzeti fejlesztési érdekeink vannak, összhangban a környező világgal.” Lavrov hozzátette: Oroszország azt akarja, hogy törvényes érdekei érthetőek legyenek európai partnerei számára az energiaszférában éppúgy, mint az úgynevezett „befagyasztott konfliktusok” (Abházia, Dél-Oszétia, Dnyeszter-mellék) vonatkozásában. „A kölcsönös függés kiterjesztését óhajtjuk ... a magára találó orosz biznisz európai módra viselkedik a hazai és külföldi piacokon egyaránt.”

Egy német szakértő a csúcs után megállapította: sem az EU, sem Oroszország nem hajlik a kompromisszumokra az energiapolitikában. Alexander Rahr a Vedomosztyi orosz lapban rámutatott: Európa a még az 1990-es években kialakított együttműködési felfogását védelmezi, míg Oroszország egyre jobban bezárja piacát. „Az energiaügyi egyezségek hiánya megkérdőjelezi a 2007 végén lejáró EU–orosz partnerségi megállapodást felváltani hivatott új egyezmény megkötésének lehetőségét” – mondta Rahr, bár elképzelhetőnek vélte, hogy a két partner az utolsó pillanatban rászánja magát a kölcsönös engedményekre. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?