Új veszélyeket rejt Oroszország és Kína szorosabbá váló politikai és katonai együttműködése a NATO számára, fenyegetve a multilateralizmust – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a La Repubblica című olasz lapban kedden megjelent interjújában.
Stoltenberg: új veszélyeket rejtenek Oroszország és Kína szorosabbá váló kapcsolatai
„A szabályokon nyugvó rend, a multilateralizmus alapja veszélybe került” – húzta alá Stoltenberg.
„Oroszország és Kína egyre gyakrabban működik együtt politikai és katonai síkon. Ez egy új dimenzió és komoly kihívást jelent a NATO-nak. Újabb veszélyek tárulnak fel” – fogalmazott a NATO-főtitkár.
„Moszkva és Peking egyre szorosabban egyeztetik álláspontjaikat olyan multilaterális szervezetek döntéshozatalában, mint az ENSZ. Ráadásul a két ország közös hadgyakorlatokat is tart, valamint nagy hatótávolságú közös repüléseket és haditengerészeti műveleteket is végez. Ezen felül intenzív tapasztalatcserét folytatnak a fegyverrendszereket és az internet ellenőrzését illetően is” – közölte Stoltenberg.
Kiemelte, hogy a NATO-nak alkalmazkodnia kell „az egyre versengőbbé váló globális biztonsági környezethez”.
Stoltenberg hangsúlyozta, hogy nem tekintik Kínát ellenségnek, ugyanakkor Peking „nem osztja értékeinket, nem hisz a demokráciában, a szólásszabadságban, sem pedig a sajtó szabadságában”. Hozzátette, hogy Kína nagyon aktív Afrikában, a Nyugat-Balkánon és az északi sarkvidéken is. Mindemellett infrastrukturális nagyberuházásokat eszközöl Európában és a kibertérben is kulcsszereplővé vált.
„Mindez nagy kihatással van biztonságunkra” – hangsúlyozta a NATO főtitkára.
Beszélt arról is, hogy az észak-atlanti szervezet kettős megközelítésmódot – elrettentést és párbeszédet – alkalmaz Oroszország kapcsán. Felidézte, hogy NATO-csapatok állomásoznak a balti térségben, Lengyelországban és Romániában is. Hozzátette, hogy válság esetén gyorsan tudnak további erőket mozgósítani.
Fehéroroszország kapcsán megjegyezte, hogy a NATO éberen követi az ottani fejleményeket.
„Természetesen készen állunk vészhelyzet esetén megvédeni szövetségeseinket - Moszkva és Minszk felől érkező – bármilyen fenyegetéssel szemben” – szögezte le Stoltenberg.
A NATO-tagországok vezetői június 14-én találkoznak Brüsszelben, hogy áttekintsék kapcsolataikat, és felvázolják a szervezet jövőjére vonatkozó elképzeléseiket. A tanácskozást követően Joe Biden amerikai elnök Genfben találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.