A brit miniszterelnök szerint a palesztinokat segélyező ENSZ-ügynökség (UNWRA) tevékenységét tiltó izraeli parlamenti határozat ellehetetlenítheti a szervezet létfontosságú munkáját, és így veszélybe sodorhatja a gázai övezetben és Ciszjordániában folyó nemzetközi humanitárius segélyprogram egészét.
Starmer: A nemzetközi közösség teljes gázai segélyprogramját veszélyezteti az UNRWA tevékenységét tiltó izraeli parlamenti határozat
Sir Keir Starmer hétfő esti nyilatkozatában előzményeként az izraeli parlament nagy többséggel elfogadott két jogszabályt, amely Izrael területén és az izraeli ellenőrzésű palesztin területeken egyaránt megtiltja az ENSZ-segélyszervezet tevékenységét.
Az izraeli kormány azzal vádolja az ENSZ-ügynökséget, hogy több tagja részese volt a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael ellen elkövetett tavaly októberi támadásának, amelyben 1200-an meghaltak, több mint háromezren megsérültek.
A támadás után Izrael széleskörű hadműveleteket indított Gázában azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász politikai és katonai gépezetét.
Keir Starmer a Downing Street által ismertetett hétfő esti állásfoglalásában leszögezi: a Gázai övezetben kialakult humanitárius helyzet egyszerűen elfogadhatatlan.
A munkáspárti brit kormányfő szerint azonnali tűzszünetre, a Hamász által elhurcolt túszok azonnali elengedésére és a Gázának szánt segélyek jelentős növelésére van szükség.
Starmer hangsúlyozta: Izraelnek nemzetközi kötelezettségei alapján biztosítania kell, hogy a gázai lakosság megfelelő mennyiségű segélyhez jusson, és csak az UNRWA tudja eljuttatni e humanitárius segélyeket a szükséges mennyiségben és ütemben a gázai civilekhez.
A szervezetnek ENSZ-felhatalmazása van a palesztin menekültek támogatására, ezért Nagy-Britannia arra szólítja fel az izraeli törvényhozókat, hogy tegyék lehetővé az UNRWA alapvető fontosságú tevékenységének folytatását - áll a brit kormányfő hétfő esti nyilatkozatában.
Röviddel Starmer felhívása előtt David Lammy brit külügyminiszter a londoni alsóházban tartott helyzetértékelésében kijelentette: nincs mentség arra, hogy Izrael korlátozza a humanitárius segélyek eljuttatását a gázai palesztin lakosságnak.
Lammy szerint a segélyszállítmányok – köztük azok is, amelyeket a brit kormány finanszírozott – feltorlódtak Gáza határain, és jelenleg éppen azokhoz nem jutnak el, akiknek égetően szükségük lenne e segélyekre.
Ezekkel a korlátozásokkal Izrael saját nyilvánosan vállalt kötelezettségeit is megszegi, emellett a nemzetközi humanitárius jog megsértését is kockáztatja – fogalmazott parlamenti felszólalásában a brit külügyminiszter.
Lammy kijelentette: London a leghatározottabban elítéli a palesztin lakosságnak szánt segélyek eljuttatásának izraeli korlátozását.
Hozzátette: a gázai lakosság 90 százaléka volt kénytelen elhagyni otthonát a háború kezdete óta, és többen közülük tízszer vagy ennél is többször kényszerültek menekülésre az elmúlt egy évben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.