<p>Már majdnem kétszázan tűntek el Japánban az ország legidősebb, 100 évesnél is öregebb lakosai közül - derült ki a legutóbbi ellenőrzésekből.</p>
Sorra "tűnnek el" a százévesek Japánban
Az "eltűnt" idősek többsége a Japán nyugati részén lévő Kobe városában élt, ahol a hatóságok eddig 105 aggastyán hiányát regisztrálták. A hiányzó személyek közül 21-en elvileg az ország jelenleg hivatalosan legidősebbnek tartott, 113 éves lakójánál is öregebbek, és köztük van egy 125 esztendős asszony is, akinek nyilvántartott lakcíme helyén már 1981 óta egy közpark működik - olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában (www.telegraph.co.uk).
A fővárosi önkormányzat emberei eredetileg a szeptemberi idősek napjára készülve kezdték frissíteni a százévesek listáját. A feladat azonban hamar sürgetővé vált, miután a múlt hónapban mumifikálódva találtak rá ágyában a főváros legidősebbnek vélt lakójára. Az 1899 júliusában született férfi idén lett volna 111 éves, ám valószínűleg már évtizedekkel ezelőtt meghalt. (Esetében a rendőrség bűncselekmény gyanújával nyomoz, mert családja valószínűleg zsebre vágta az idős férfi és hat éve elhunyt felesége nyugdíját.)
Az egészséges életmódnak és a fejlett orvosi ellátásnak köszönhetően ma Japán ad otthont a világ egyik leggyorsabban öregedő társadalmának, ahol minden ötödik ember betöltötte már a 65. életévét. A kormány által tavaly szeptemberben közzétett adatok szerint az elmúlt évtized során háromszorosára, vagyis 40 399 főre növekedett a százévesek, illetve az annál idősebbek száma az országban. Közülük 4800-an élnek a fővárosban, és 87 százalékuk nő.
Ugyanakkor egyre nő az aggodalom amiatt, hogy az ország jóléti rendszerét könnyen kijátszhatják azok a családtagok, akik az idősebb hozzátartozók halálát nem jelentik be a hatóságoknak és továbbra is felveszik az elhunytak nyugdíját, illetve egyéb jövedelmeit. "Lehetetlenség számon tartani, hogy ki halt meg és ki van még életben, hacsak valaki be nem jelenti a személy halálát" - mondta Kotani Midori, a Daiichi Életkutató Intézet rangidős kutatásvezetője. "A nyugdíjrendszer azon az előzetes feltételezésen alapszik, hogy az emberek jók, és nem azon, hogy otthon megölik a családtagjaikat, majd eltemetik őket" - mondta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.